grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Pruscy Polacy?

O ugodowości w Wielkim Księstwie Poznańskim i Prowincji Poznańskiej - to temat kolejnego wykładu w ramach projektu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk "Poznański sposób na niepodległość".

Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Fot. materiały organizatorów

Nasz pierwszy grudniowy prelegent dr Rafał Łysoń jest obecnie pracownikiem Zakładu Historii XX Wieku Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Jest autorem monografii pt. Wiecznie proszący nigdy nie wysłuchani. Polskie ugrupowania ugodowe w Wielkim Księstwie Poznańskim w latach 1894-1918. Warszawa 2013; współautorem książek w ramach serii Historia Prus. Narodziny -Mocarstwo-Obumieranie; uczestnikiem projektów naukowych: Społeczeństwo ziem polskich w okresie I wojny światowej oraz Pierwsza niemiecka okupacja. Królestwo Polskie i kresy wschodnie pod okupacją mocarstw centralnych. Przygotowuje rozprawę habilitacyjną poświęconą niemieckim elitom politycznym wobec sprawy polskiej w okresie I wojny światowej. W ramach wykładu otwartego przeanalizuje problem ugodowości w Poznańskiem osobno w latach 1815-1871, 1871-1914 i w czasie I wojny światowej, pytając, dlaczego właściwie nie było Polaków w pruskiej służbie.

  • Wykład odbędzie się 7 grudnia (czwartek), w Sali Posiedzeń PTPN, o godz. 18. Wykładowi towarzyszyć będzie jednodniowa wystawa przygotowana przez pracowników Biblioteki PTPN, związana z tematem wykładu.

Patronat honorowy nad wieloletnim projektem "Poznański sposób na niepodległość" objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Prezydent Miasta Poznania. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Miasta Poznania.

oprac. mat.

Zobacz także: