Biuletyn Miejski

Aktualności

Budują parking park&ride przy Szymanowskiego

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, przekazały już generalnemu wykonawcy plac budowy parkingu typu park&ride, zlokalizowany u zbiegu ulic Szymanowskiego i Smoleńskiej. To pierwszy z kilku parkingów tego typu, które mają powstać w Poznaniu, kolejne już są planowane.

fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie
fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie

Rozpoczęcie zasadniczych robót budowlanych planowane jest na 13 czerwca, ale generalny wykonawca już ma przekazany od Poznańskich Inwestycji Miejskich plac budowy na skrzyżowaniu ul. Szymanowskiego i Smoleńskiej. Chodzi o pierwszy wybudowany przez miasto parking typu park&ride. To taki rodzaj parkingu, który zaprojektowany został z myślą o kierowcach podróżujących na co dzień samochodami osobowymi oraz rowerami, którzy po zostawieniu pojazdu na parkingu, zamierzają korzystać z komunikacji miejskiej. System parkingowy będzie w całości kompatybilny z poznańską elektroniczną kartą aglomeracyjną - PEKA.

Inwestycja na Piątkowie realizowane jest formule "Projektuj i Buduj", co oznacza, że roboty budowlane będą wykonywane na podstawie dokumentacji projektowej opracowanej również przez wykonawcę. W ramach inwestycji powstanie 130 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym 6 miejsc dla samochodów osób niepełnosprawnych. W obrębie parkingu znajdą się zadaszone miejsca do parkowania rowerów wraz z zestawem naprawczym, oraz miejsce pod ewentualny przyszły montaż stacji rowerów miejskich. Komunikację pieszą zapewnią chodniki, schody i pochylnie. 
Parking będzie posiadał nawierzchnię z kostki betonowej, kanalizację deszczową, automatyczną toaletę, oświetlenie i monitoring, a jego obsługa będzie w pełni zautomatyzowana i nadzorowana przez Centrum Zdalnego Zarządzania Parkingami. Na drogach dojazdowych na terenie Miasta Poznania zostaną ustawione odpowiednie tablice informacyjne o lokalizacji parkingu oraz liczbie wolnych miejsc.

Jak informują Poznańskie Inwestycje Miejskie: - Inwestycja stanowi uzupełnienie węzła komunikacyjnego "Os. Sobieskiego", w ramach którego funkcjonuje pętla poznańskiego szybkiego tramwaju PST i autobusów miejskich. Roboty realizowane będą od połowy czerwca, a oddanie do użytkowania przewidziane jest na koniec 2017 r.- czytamy w komunikacie spółki.

Parking przy Szymanowskiego to pilotażowy obiekt, a miasto stara się już o dotację na kolejne lokalizacje: przy stacjach PKP Karolin, Strzeszyn i Podolany (stacja ma być odbudowana), oraz przy rondzie Starołęka i przy ul. św. Michała. Ostatni etap projektu budowy parkingów P&R to obiekty wielopoziomowe na pętlach tramwajowych Górczyn, Miłostowo i Starołęka.

oprac. (jg)

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.