grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Dwa razy więcej elektrycznych skuterów

Od lipca zeszłego roku można w Poznaniu korzystać z wynajmowanych elektrycznych skuterów. W tym tygodniu po Poznaniu będzie jeździć dwa razy więcej skuterów Blinkee niż dotychczas, a w czerwcu liczba jednośladów przekroczy 100. Pojazdy będą ulepszone i bezpieczniejsze.

fot. Poznan.pl - grafika artykułu
fot. Poznan.pl

Już w tym tygodniu nowe skutery pojawią się na ulicach Poznania. Pojazdy w wersji Blinkee 2.0 będą większe, lepsze i mocniejsze. Nowe skutery będą miały większe 12-calowe koła, które zagwarantują wyższy komfort jazdy, ale także bezpieczeństwo.

Blinkee 2.0 wyposażone zostaną również w silnik o mocy 3 KW. Dzięki niemu wyprzedzanie będzie bezpieczniejsze i bardziej dynamicznie. Bezpieczeństwo zapewnią również przednie i tylne hamulce tarczowe, które w porównaniu z bębnowymi są bardziej niezawodne. Lepszą widoczność i niższe zużycie energii zagwarantują światła i kierunkowskazy w technologii LED. Nowe skutery wyposażono w dłuższą kanapę, na której bez problemów usiądą dwie osoby. Zwiększy się również zasięg z 65 do 80 kilometrów na pełnym ładowaniu.

- Do końca czerwca planujemy powiększenie liczby o kolejne 70 skuterów, dzięki czemu dostępnych będzie ponad 100 pojazdów - mówi Konrad Sierzputowski z Blinkee.pl. - Cały czas monitorujemy wielkość strefy. Na naszym facebookowym profilu użytkownicy mogą zgłaszać obszary, o które chcieliby powiększyć strefę, gdzie można zostawić skutery. Chcielibyśmy, aby w promieniu 200-300 metrów był dostępny skuter - dodaje przedstawiciel firmy Blinkee.pl.

Scooter-sharing to ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu mieszkańcy mogą sprawnie i bez problemów z parkowaniem przemieszczać się po mieście. W Poznaniu system zaczął działać z końcem lipca ubiegłego roku.

Aby wypożyczyć skuter, wystarczy zarejestrować się w systemie za pośrednictwem aplikacji Blinkee lub strony www.blinkee.pl, zlokalizować dostępny w okolicy pojazd i dokonać rezerwacji. Po zakończonej jeździe można pozostawić go w dowolnym miejscu w obrębie mapy dostępności skuterów. Oznacza to, że nie trzeba szukać konkretnego punktu, jak w przypadku wypożyczalni rowerów miejskich.

Koszty korzystania ze scooter-sharingu, dużo niższe niż podróżowanie samochodem i porównywalne do opłat za komunikację miejską. Za minutę jazdy skuterem Blinkee użytkownik będzie musiał zapłacić 69 groszy, przy czym maksymalna opłata za cały dzień to 69 zł. Po około 100 minutach jazdy naliczanie opłat zostaje wstrzymane i dalsza jazda odbywa się już za darmo

UMP, RB, oprac. jg