Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Jasno nad Rusałką

Nad Rusałką po zmroku było całkowicie ciemno, co sprawiało, że przebywania na tym terenie np. przez biegaczy było mało komfortowe, ale też mniej bezpieczne. Teraz naprawiono stare latarnie i wybudowano nowe.

fot. Poznan.pl
fot. Poznan.pl

Dzięki współpracy miasta z Enea Oświetlenie Oddział Poznań zmodernizowano istniejącą sieć oświetlenia na odcinku ul. Golęcińska - plaża Rusałka - parking oraz zrealizowano część nowoprojektowanego oświetlenia w kierunku ul. Botanicznej.

Na ponad kilometrowym odcinku po północno-wschodniej stronie Rusałki zainstalowano 31 lamp o mocy jednostkowej ok 15W. Wymieniono również 25 punktów oświetlenia od ul. Golęcińskiej do plaży.

Prace związane z instalacją oświetlenia nad Rusałką wykonano zgodnie z wytycznymi Zakładów Lasów Poznańskich przy zachowaniu zasady "nie zaśmiecania lasów światłem". Zainstalowane zostały oprawy ledowe skierowane w dół. Przy realizacji inwestycji wykorzystano słupy oświetleniowe z kompozytu.

Lampy są sterowane za pomocą zegara astronomicznego, czyli są załączane i wyłączane na podstawie tabeli zachodów i wschodów Słońca. W oprawach ustawiona jest automatyczna redukcja  o 30% po godzinie 21 i redukcja o 50% po godzinie 24. Po przeprowadzeniu testów docelowo oświetlenie na nowym odcinku będzie wyłączane w nocy.  

Oświetlenie przy jeziorze Rusałka powstało w powiązaniu z projektem "Plażojada", który zdobył środki w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego..

Biuro Prasowe UMP, jg