Biuletyn Miejski

Aktualności

Królowej Jadwigi znów pojadą tramwaje

Po ponad dwóch miesiącach w niedzielę, 3 września, tramwaje wrócą na ul. Królowej Jadwigi. Trwają właśnie ostatnie prace wykończeniowe. Po ich zakończeniu poprawi się komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Remont trwał od czerwca i kosztował 10,5 mln zł.

fot. UMP
fot. UMP

Był to pierwszy remont torowiska od 20 lat na ul. Królowej Jadwigi. Przeprowadzony został z uwagi na zły stan techniczny torowisk, który wynikał z zaniedbań  w obszarze transportu zbiorowego poprzednich władz miasta. Brak remontów mógłby grozić częstymi, doraźnymi naprawami.

Remont torowiska, na odcinku ul. Królowej Jadwigi między przystankiem Serafitek a węzłem Półwiejska, rozpoczął się 24 czerwca. Wyłączono z ruchu tramwaje kursujące w ciągu ul. Królowej Jadwigi od Ronda Rataje do ul. Wierzbięcice, ul. Strzelecka i ul. Górna Wilda. W trakcie wakacyjnej inwestycji została gruntownie zmodernizowana infrastruktura torowo-sieciowa. Odnowiono torowisko od węzła Półwiejska do końca mostu Królowej Jadwigi. Na moście położono tez nową nawierzchnię.

Wymienione zostały również zwrotnice i rozjazdy na węzłach AWF i Półwiejska, a na odcinku pomiędzy tymi nimi kompleksowo przebudowano torowisko, stosując nową i trwalszą technologię. Także sieć i słupy trakcyjne zostały wymienione. Przy okazji zamknięcia torowiska aż do Ronda Rataje również tam wymieniony został rozjazd, a także szyny łukowa przy ul. Strzeleckiej.

Przy ul. Półwiejskiej oraz skrzyżowaniu koło AWF zmodernizowano przystanki. Wymieniono wiaty i postawiono nowe wygrodzenie oraz ułożono przy nich nową nawierzchnię. Elektroniczne tablice informacji pasażerskiej mają być zainstalowane w najbliższych tygodniach.  

- Remont ul. Królowej Jadwigi był największym i najpoważniejszym projektem w zakresie robót torowo-sieciowych planowanych w tym roku. Prace przeprowadzaliśmy w środku lata, gdy miasto nieco pustoszeje, ludzie korzystają z urlopów, a także nie ma w mieście studentów i uczniów dojeżdżających do szkół - tłumaczy Marek Grzybowskiego, członek Zarządu i dyrektora ds. technicznych MPK Poznań Sp. z o.o. - Dzięki przeprowadzonym pracom zyskamy na bezpieczeństwie. Tramwaje będą jeździć szybciej, a kierowcy z większym komfortem - dodaje dyrektor ds. technicznych MPK.

Od 3 września na swoją dawną trasę wrócą tramwaje linii 6, 12 i 18. W związku z zamknięciem ul. Św. Marcin tą trasą pojedzie również 5-tka, z Dębca na plac Wiosny Ludów przez dwa tygodnie pojedzie tramwaj nr 29. Ul. Królowej Jadwigi od niedziel będzie również w pełni przejezdna dla samochodów.

W 2017 roku na odnowę torowisk i infrastruktury energetycznej zarezerwowano ok. 24 mln zł, a remont na ul. Królowej Jadwigi pochłonął 10,5 mln zł z tej kwoty. To nie koniec remontów w tym roku, rozpoczyna się bowiem remont ul. Św. Marcin, a także we wrześniu planowany jest remont torowiska na ul. Dąbrowskiego. Wyłączony z użytku będzie odcinek od Mostu Teatralnego do rynku Jeżyckiego.

UMP, (jg)