Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Miasto daje pieniądze na sport dzieci i młodzieży

W Poznaniu działa 121 Młodzieżowych Centrów Sportu, które skupiają 5,5 tys. osób. Oferują one zajęcia sportowe w 37 dyscyplinach, realizowanych w 70 klubach. Władze Poznania w tym roku wesprą ich działanie kwotą prawie 5,5 mln zł.

fot. Jan Gładysiak
fot. Jan Gładysiak

- Chciałem podziękować tym wszystkim, którzy przyczyniają się do sportowego kształcenia dzieci i młodzieży. Bardzo cieszy mnie zaangażowanie poznańskich klubów i wyniki, które udaje się nam wspólnie osiągać. Jeżeli nie będziemy tworzyć fundamentu, jakim jest trenowanie dzieci i młodzieży, nie będzie sukcesu naszych sportowców, medali olimpijskich i Mazurka Dąbrowskiego na najważniejszych światowych imprezach - zauważa prezydent Jacek Jaśkowiak.

- W ostatnich trzech latach nastąpiło przesunięcie akcentów i priorytetów w polityce miasta. Położono naciski na sport dzieci i młodzieży. Widać to zarówno w środkach, które są na ten cel są przeznaczone, jak też w infrastrukturze. Poza dużymi obiektami - jak Termy Maltańskie czy Stadion Miejski, inwestujemy w obiekty sportowe w całym mieście, tak aby dostęp do nich był jak najlepszy - tłumaczy Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

W tym roku kluby sportowe w ramach Młodzieżowych Centrów Sportu otrzymają duży zastrzyk finansowy,  miasto wesprze je kwotą 5 400 000 zł, z czego 200 tys. zł zostanie przeznaczone na modernizację bazy sportowej. Pieniądze trafią do klubów, odnoszących największe sukcesy:

  • OŚ AZS Poznań - 1 006 000 zł
  • KS AZS AWF Poznań - 569 000 zł
  • KS Warta Poznań - 539 000 zł
  • KS Posnania Poznań - 403 000 zł
  • KS Energetyk Poznań - 299 000 zł
  • WKS Grunwald Poznań - 147 000 zł

Inwestycja w Młodzieżowe Centra Sportu to jedno z wielu działań promujących sport w naszym mieście. Poznań wspiera młodych sportowców poprzez system stypendialny, finansowane są też takie zadania jak nauka pływania, organizowane są także Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Animator Sportu Szkolnego z których korzysta kilkanaście tysięcy poznańskich uczniów.

Szczególnie oryginalną formą promocji sportu wśród dzieci i młodzieży jest Trener Osiedlowy. Dzięki niemu na 50 obiektach ćwiczyć może ponad 5000 uczestników. Program czterokrotnie został dofinansowany głosami samych mieszkańców w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Biuro Prasowe UMP, oprac. (jg)