Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Na Winogradach powstaną ułatwienia dla rowerów

Nowe ścieżki i pasy dla rowerów mają powstać na Winogradach. Rowerzyści zyskają przestrzeń m.in. na ul. Słowiańskiej i Murawie. To realizacja projektu z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.  Rada Osiedla Nowe Winogrady Południe ma jednak wątpliwości co do niektórych rozwiązań.

fot. ZDM
fot. ZDM

Miasto poprzez Zarząd Dróg Miejskich zleciło Poznańskim Inwestycjom Miejskim wykonanie projektu zmian organizacji ruchu ulic Słowiańska -Murawa. Projekt przewiduje powstanie ścieżek rowerowych w pasach drogowych ulic. Według projektu na większości odcinków będą to wytyczone pasy dla rowerów, a przy skrzyżowaniach śluzy rowerowe.

W przypadku ul. Murawa na fragmencie od skrzyżowania z ul. Słowiańską w kierunku ul. Winogrady oraz od tego samego skrzyżowania w kierunku ronda Solidarności odbędzie się to kosztem pasów dla samochodów, bo na obu  tych odcinkach ruch samochodów zostanie zawężony do jednego pasa. Rada Osiedla Nowe Winogrady Południe ma wątpliwości co do tego pomysłu.

- Zastanawiamy się, czy to dobre rozwiązanie, aby ul. Murawa zawężać do jednego pasa ruchu kosztem budowy ścieżek rowerowych, zwłaszcza, iż po obu stronach są dość szerokie chodniki, mało uczęszczane, które można by było wykorzystać. Podzielamy zamiłowanie włodarzy naszego miasta do rowerów, ale nie aż takim kosztem - informuje rada na swoim profilu na Facebooku.

Przygotowywane zmiany to projekt z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, na który przeznaczone jest 400 tys. zł.  Przewiduje on ułatwienia dla rowerzystów na całym obszarze Winograd. Najważniejszym jego elementem jest Słowiańska Trasa Rowerowa czyli pasy rowerowe wraz z niezbędnymi uzupełnieniami w ciągu ulicy Słowiańskiej od ulicy Księcia Mieszka I aż do Wilczaka. Trasa zbierze ruch rowerowy z winogradzkich osiedli i połączy z głównymi ciągami rowerowymi w kierunku centrum: ulicami Księcia Mieszka I i Szelągowską.

Drugim elementem projektu jest parking rowerowy na końcu planowanej trasy, przy przystanku PST Słowiańska. Trzeci element projekt to powszechny kontraruch rowerowy na uspokojonych, jednokierunkowych uliczkach w całym rejonie.

jg

---------

AKTUALIZACJA

Na wątpliwości Rady Osiedla odpowiada Urząd Miasta, który informuje, że projekt zmian w ul. Murawa nie jest jeszcze zatwierdzony, a ewentualne zmiany na tej ulicy nie będą na razie wprowadzane z powodu planowanej na ten rok przebudowy Mostu Lecha. W związku z tą inwestycją prawdopodobny jest większy ruch samochodów na ul. Murawa.