grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Oto nowy System Informacji Miejskiej

Poznań ma swój kompleksowy System Informacji Miejskiej od roku 2003, zgodne z nim są tabliczki z nazwami ulic, drogowskazy dla pieszych i kierowców i wiele innych elementów. Teraz miasto przygotowało nową wersję systemu, która jest bardziej rozbudowana i ma być lepsza od tego obowiązującego. Na początek do końca roku mają być wymienione wszystkie tablice z nazwami przystanków.

fot. J. Gładysiak - grafika artykułu
fot. J. Gładysiak

Pierwszy System Informacji Miejskiej w Poznaniu powstał w 2003 roku. Był on nowoczesny jak na swój czas i przez wiele lat doskonale spełniał swoją rolę. Po kilkunastu jednak latach stracił w części na atrakcyjności. Nie mógł także uwzględniać nowych obszarów informacji, które od tego czasu stały się naszą rzeczywistością. Dlatego w 2016 roku miasto ogłosiło przetarg na opracowanie nowego Systemu Informacji Miejskiej. Był on wypadkową trzech elementów: sprawdzonych rozwiązań starego SIM, projektów zrealizowanych do tej pory w przestrzeni miasta już w nowej konwencji oraz wizji projektantów wyłonionych w przetargu.

Z końcem 2016 roku konsorcjum firm DoubleBrand i Kreativia wykonały to zadanie w ścisłej współpracy Urzędem Miasta oraz z licznymi miejskimi jednostkami. Efekty już zaczęły być częściowo wdrażane, ale dzisiaj miasto pokazało nowy system w całości.

Co się zmieni? W ramach informacji pasażerskiej już z początkiem września 2017 roku zmieni się grafika wszystkich materiałów umieszczanych w gablotach wiat przystankowych i autobusowych, w tym schematy linii komunikacji miejskiej. - Jest to całościowe, spójne i czytelne opracowanie obejmujące wszystkie obszary informacji w przestrzeni miasta. Dzięki niemu łatwiej będzie się odnaleźć mieszkańcom, pasażerom komunikacji publicznej, turystom i kierowcom - mówi Maciej Wudarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania. Nowością będzie wprowadzenie na wiatach do końca 2017 roku kolorowych kółek z numerami linii tramwajowych, a także wyrazistych tablic z nazwami przystanków. Kolejnym elementem będzie oznakowanie terenów nadwarciańskich, które już w niewielkim fragmencie pojawiło się w tym roku w ramach przystanków tramwaju wodnego, czy plaż miejskich. Pylony z mapami atrakcji turystycznych oraz kierunkowskazy pojawią się prawdopodobnie w przyszłym sezonie. W niedługim natomiast czasie zostanie zrealizowane oznakowanie Plażojady - szlaku rowerowego łączącego trzy poznańskie jeziora: Rusałka, Strzeszyńskie i Kierskie. Zmieni się także oznakowanie cmentarzy. Zgodnie z nową koncepcją oznakowana została podlegająca Zarządowi Zieleni Miejskiej Cytadela oraz niektóre parki i tereny zielone.

- Nowa księga SIM zawiera wszystkie elementy, na których powinien opierać się dobrze zaprojektowany, spójny i funkcjonalny system informacji - informuje Piotr Libicki, pełnomocnik Prezydenta ds. Estetyki Miasta. - Określona została czcionka, podstawowe zasady konstruowania oznakowań w zależności od miejsca i odbiorcy, do którego skierowany jest komunikat, a także zestaw dedykowanych miastu atrakcyjnych ikon - dodaje plastyk miejski.

Zgodnie z nowym SIM zaprojektowane zostały tablice adresowe i ulicowe, kierunkowskazy kierujące pieszych, informacja dla kierowców, pylony miejskie w podziale na pylony śródmiejskie, osiedlowe i historyczne, piesze węzły komunikacyjne, informacja historyczna, a także cała informacja pasażerska dla użytkowników komunikacji miejskiej. System objął także szczegółowe oznakowanie rzeki Warty oraz terenów zielonych i rekreacyjno- sportowych.

- System będzie wdrażany stopniowo, tak by nie generować dodatkowych kosztów. Natomiast o dedykowane środki budżetowe będziemy zabiegać w przypadku informacji pieszej, która dziś wydaje się nieatrakcyjna i nieco archaiczna, nieprzystająca do nowoczesnego miasta. Tu nowością będzie związanie pieszego z kolorem żółtym. Na nośnikach kierujących pieszych do celu pojawi się ludzik na żółtym tle, a schemat miasta będzie uwzględniał tzw. walking dystans, czyli obiekty w zasięgu pięciominutowego spaceru - deklaruje Urząd Miasta. Zmiany informacji dla pieszych i turystów na początku pojawią się w ścisłym centrum miasta, a później w dalszych dzielnicach.

Zasady nowego Systemu Informacji Miejskiej w załączniku pod tekstem.

UMP, (jg)

Załączniki