grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Park Górczyński zrewitalizowany

Zarząd Zieleni Miejskiej zakończył rewitalizację parku Górczyńskiego. Obszar, który w ostatnich latach był mocno zdegradowany znów jest piękny i zachęca do spędzania w nim wolnego czasu. Są nowe alejki, zadbana zieleń, nowe nasadzenia i miejsca rekreacji.

fot. ZZM - grafika artykułu
fot. ZZM

Park Górczyński powstał w latach 50 ubiegłego wieku na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego. Teren parku po latach PRL-u w 2008 roku odzyskała parafia ewangelicko-augsburska, nie miała jednak środków na przywrócenie obiektowi parkowemu śwetności. Dlatego w kwietniu 2016 roku podpisała z miastem umowę na dzierżawę terenu na okres 20 lat. Dzięki temu jednostki miejskie mogły rozpocząć przygotowania do inwestycji i przeprowadzić ją.

Teraz rewitalizacja Parku Górczyńskiego już się zakończyła, była ona możliwa dzięki środkom z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego raz z budżetu Rady Osiedla Górczyn. W następstwie prac realizowanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej uporządkowano teren parku, wykonano nowe nawierzchnie w ciągach komunikacyjnych, usunięto stare zdewastowane wyposażenie, które zastąpiono nowym, wybudowano nowe miejsca do rekreacji, wyeksponowano stary drzewostan i piękną aleję platanów, odmłodzono krzewy, posadzono nowe rośliny.

- Podczas prac rewitalizacyjnych duży akcent położono na stworzenie nowych miejsc do rekreacji, które zaspokoją potrzeby każdej grupy wiekowej w tym również osób niepełnosprawnych. W centralnej części parku w miejscu dawnego placu zabaw powstał nowy z tablicami edukacyjnymi takimi jak: zegar, ślady zwierząt, liczydło, litery i urządzeniami rozwijającymi sprawność: linarium, piramida wspinaczkowa, linarium obrotowe, huśtawka bocianie gniazdo- informuje ZZM.

Oprócz tego w sąsiedztwie placu zabaw wybudowano siłownię integracyjną dostosowaną do osób niepełnosprawnych z  urządzeniami do ćwiczeń oraz dwoma polami do gry w boule. W części peryferyjnej parku przylegającej do ul. Węglowej powstała trawiasta polana, która może być wykorzystana na różne sposoby. Natomiast w części parku, w której znajduje się aleja platanów powstało spacerowo-wypoczynkowe miejsce z ławkami do siedzenia ustawionymi po obu stronach alejki.

Stylowy, spacerowo-wypoczynkowy charakter tego miejsca podkreśli jeszcze zegar słoneczny, który postawiony zostanie przy wylocie alei platanów nieopodal trawiastej polany, po zebraniu przez Radę Osiedla Górczyn stosownych środków finansowych.

W centralnej części parku, w rejonie w którym znajdują się urządzenia do rekreacji ruchowej  ustawiono stojaki na rowery. W całym parku wymieniono ławki i kosze na śmieci, które stylowo dopasowano do charakteru parku. Skład gatunkowy roślinności parkowej został  wzbogacony o nowe egzemplarze. Na terenie parku posadzono 6 nowych okazałych drzew, krzewy, byliny, oraz trawy ozdobne.

ZZM, oprac. (jg)