grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

PAWILON się otwiera

Obiekt na Chwaliszewie nie jest nowy, ale w piątek 9 marca zostanie niejako na nowo otwarty. Nie będzie to jednak instytucji kultury a przestrzeń współdzielenia.

Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Fot. materiały organizatorów

Operatorem budynku została Galeria Miejska Arsenał, partnerami programowymi są przedstawiciele poznańskich środowisk jak Fundacja Katedry Intermediów, Stowarzyszenie Korporacja Teatralna, LAS oraz zaproszeni przez organizatora kuratorzy Agnieszka Kilian i Andrzej Pakuła.

Pawilon jest miejscem autonomicznym, które łączy różne dyscypliny i spojrzenia. Miejscem otwartym, którego program będzie powstawał w czasie rozmowy. Wiele zależy od słuchaczy i uczestników, którzy mogą zgłaszać swoje projekty i potrzeby wobec wspólnej przestrzeni miejskiej.

Program otwarcia to nie jeden a kilka dni, od 9 do 15 marca.

9.03, g. 20, wstęp wolny

koncerty: BNNT, Wojciech Bąkowski, Bella Ćwir

  • BNNT to projekt audioperformatywny artystów, który tworzą artysta wizualny Konrad Smoleński (Kristen, grupa Kot z Wojtkiem Bąkowskim) oraz muzyk Daniel Szwed (Woody Alien). Galeryjny charakter twórczości zawieszony jest między muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem i działalnością wydawniczą.
  • Eksplorujący ciemne rewiry rzeczywistości Wojciech Bąkowski to jeden z najbardziej oryginalnych i wyrazistych artystów, działających w obszarze sztuk wizualnych, audioperformensów i muzyki alternatywnej, autor muzyki i tekstów znany m.in. z grupy KOT, Czykita, Niwea oraz działalności solowej, laureat nagrody Spojrzenia i Paszportu "Polityki".
  • Bella Ćwir - queerowa artystka, wokalista, stylistka i performerka znana z hitów jak "Drogie ciuchy" "Tleniona dresiara". Nazywana celebrytką polskiego internetu, Bella jest parodią, podróbką celebrytek, które zrobiły nieudane operacje i wyglądają jak koty.

10-15.03, g. 13-19, wstęp wolny

instalacja audiowideo Calling Justice: Uramili #1, reżyseria: Anushka Meenakshi, Iswar Srikumar

  • U-ra-mili oznacza w języku chokri pieśń naszych ludzi. Anushka Meenakshi oraz Inswar Srikumara dokumentują od 2011 roku wokalny pejzaż Indii. Prezentacja tego projektu rozpoczyna cykl "Calling Justice", obejmującego prezentacje i grupę czytelniczą. Cykl poświęcony jest sprawiedliwości jako koncepcji społecznej oraz uczuciu, polityce słuchania i jej roli w życiu społecznym.

10.03, g. 19, wstęp wolny

pokaz filmu oraz dyskusja Nawzajem: "Muzykanci II" #1, reżyseria: Agata Biskup, Przemek Czepurko

  • Film na podstawie krótkometrażowego filmu "Muzykanci" Kazimierza Karabasza z 1960 roku. Dokument Karabasza stanowi zapis próby amatorskiej orkiestry dętej warszawskich tramwajarzy. Agata Biskup i Przemek Czepurko odtwarzają ramę konstrukcyjną filmu Karabasza z tą różnicą, że na potrzeby realizacji swojego filmu tworzą zespół składający się z pracowników i młodzieży skupionej wokół Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej Parasol oraz kuratorów projektu. W prezentowanym remake'u każdy z zaproszonych uczestników musi odnaleźć się w całkowicie nowej dla niego roli - pozbyć się wstydu i zagrać na instrumencie, którego nigdy wcześniej nie miał w ręku.

12.03, g. 20, wstęp 20-25 PLN

LAS Koncert #296 Ritual Extra

  • Pierwszy z serii koncertów programowanych przez poznański LAS - Ritual Extra to francusko-fińskie trio założone w Helsinkach w 2014 roku. W skład zespołu wchodzą Julien Chamla (perkusja), Tuukka Haapakorpi (wokal), Lauri Hyvärinen (gitara). Ich muzykę wyróżnia powtarzająca się, spokojna i uporządkowana improwizacja z hałaśliwymi elementami akustycznymi.

13.03, g. 19, wstęp wolny

spotkanie wokół instalacji "u-ra-mili" Calling Justice: grupa czytelnicza #1, prowadzenie: Agnieszka Kilian

  • Grupa czytelnicza jest propozycją otwartych cyklicznych spotkań, w czasie których wspólnie będziemy czytać i dyskutować teksty poświęcone sprawiedliwości i jej odczuwaniu. Poczynając od prezentacji instalacji grupy "u-ra-mili" zastanowimy się, jaka jest możliwość usłyszenia sprawiedliwości na nowo. Spotkania proponują namysł nad zazwyczaj pomijaną stroną - polityką słuchania i jej rolą w kształtowaniu życia społecznego.

14.03, g. 19, wstęp 15-25 PLN

spektakl i Artist Talk "So Emotional", koncepcja: Marta Ziółek, Przemek Kamiński, Mateusz Szymanówka

  • Spektakl "So Emotional" w choreografii i wykonaniu Przemka Kamińskiego oraz Marty Ziółek, w dramaturgii Mateusza Szymanówki, wykorzystuje ruch i muzykę do opowieści o ciele i jego zdolności do działania. Performerzy ukryci za białymi teatralnymi maskami zasiedlają obrazy uniesienia, rozpaczy, gniewu i strachu, żeby zbadać historyczne i współczesne formy emocji oraz ich emocjonalność. Produkcja Nowy Teatr w Warszawie przy wsparciu Wyszehradzkiego Programu Rezydencji Artystycznych - Sztuki Performatywne, art quarter budapest i Instytutu Adama Mickiewicza.

15.03, g. 19, wstęp wolny

Spotkanie - Pola wiedzy: Kultura wizualna w Polsce #1, goście: dr Iwona Kurz, dr Paulina Kwiatkowska, prowadzenie: Jan Burzyński

  • Spotkanie z redaktorkami wydanej przez Fundacja Bęc Zmiana książki "Kultura wizualna w Polsce" - zespołem badawczym Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski, skupionych wokół pisma "Widok" - dr Iwona Kurz oraz dr Paulina Kwiatkowska ma być punktem wyjścia do rozmowy o praktykach widzenia, relacjach obrazu do tematów społecznych, kulturowych czy politycznych.

Organizator: Galeria Miejska Arsenał

Projekt finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania: Miasto Poznań

Partnerzy: LAS, Korporacja Teatralna, Fundacja Katedry Intermediów, MJP Drukarnia Offsetowa

Patroni medialni: Wyborcza.pl Poznań, Glissando, Magazyn Szum, Czas Kultury, NOTES.NA.6.TYGODNI

Zobacz także: