grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Ruszyła budowa PTBS na Strzeszynie

Na Strzeszynie, pomiędzy ulicą Literacką, Koszalińską i Żołnierzy Wyklętych Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczęło budowę nowego osiedla. Docelowo ma tu powstać około 1100 mieszkań. Rada Osiedla alarmuje, że bez inwestycji w infrastrukturę Strzeszyn czeka los Naramowic.

fot. PTBS - grafika artykułu
fot. PTBS

Na Strzeszynie swoją inwestycję rozpoczął należący do miasta PTBS. Łącznie w pierwszym etapie powstanie 357 mieszkań. Większość stanowić będą lokale dwupokojowe, ale zainteresowani znajdą tu również kawalerki, czy mieszkania trzypokojowe. Osiedle będzie w pełni zintegrowane z istniejącą na Strzeszynie zabudową. Całość uzupełni atrakcyjnie zagospodarowana przestrzeń wspólna z infrastrukturą otwartą dla wszystkich okolicznych mieszkańców oraz lokal, w którym powstanie przedszkole. Na Strzeszynie dostępne będą mieszkania w dwóch wariantach: klasycznym najmie TBS oraz w nowym programie "Najem z dojściem do własności".

- Budowa lokali z opcją dojścia do własności to jedno z nowych rozwiązań naszej polityki mieszkaniowej, które mają pomóc sprostać potrzebom lokalowym mieszkańców Poznania. Takich ofert na naszym rynku jeszcze nie było - przekonuje Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.

Osiedle powstaje przy wsparciu Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Miasta Poznania. Dzięki kredytowi pozyskanego z EBI w wysokości 147 milionów złotych spółka chce zrealizować budowę ok. 1100 mieszkań. Zgodnie z planami PTBS ostatnie mieszkania powstaną przed końcem 2021 roku. Finansowanie banku zapewni dostęp do mieszkań osobom niemogącym skorzystać z lokali komunalnych ze względu na zbyt wysokie dochody, a jednocześnie niemającym zdolności kredytowej umożliwiającej zakup mieszkania na wolnym rynku.

To nie jedyna inwestycja mieszkaniowa miasta, która ma powstać na Strzeszynie, Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych we wrześniu zainauguruje budowę ośmiu trzykondygnacyjnych bloków przy ulicy Biskupińskiej. Łącznie firma Agrobex, z którą ZKZL podpisał umowę na realizację tej inwestycji, wybuduje na Strzeszynie 120 mieszkań.

Ponieważ dojazd do Strzeszyna od lat jest problematyczny, dzielnica otoczona jest z każdej stron torami kolejowymi, to Rada Osiedla Strzeszyn negatywnie odnosi się do każdej nowej inwestycji, która zwiększy liczbę mieszkańców. Osiedlowi radni od dawna domagają się szybkich działań, by utworzyć bezkolizyjny dojazd na Strzeszyn, oraz rozwoju infrastruktury oświatowej.

PTBS jako inwestor ma tego świadomość: - pomimo braku przychylności ze strony Rady Osiedla Strzeszyn dla naszej inwestycji, już podczas projektowania osiedla uwzględniliśmy większość oczekiwań i postulatów wysuniętych w trakcie prowadzonych z RO Strzeszyn rozmów - podkreśla Andrzej Konieczny, prezes PTBS. - Ponadto czynnie wspieramy działania Rady na rzecz rozwoju infrastruktury technicznej, komunikacyjnej i oświatowej w tej części Poznania - dodaje prezes PTBS.

Urząd Miasta obiecuje natomiast, że intensywnej rozbudowie osiedla towarzyszyć będą inwestycje w infrastrukturę transportową, by zapewnić mieszkańcom dogodny dojazd do swoich domów. Obecnie największe problemy są na ul. Golęcińskiej i Wojska Polskiego, a także na Lutyckiej, gdzie kierowcy stoją w korku przed przejazdem kolejowym. Sytuację ma poprawić rozbudowa tzw. węzła Koszalińska, którego najważniejszym elementem będzie budowa wiaduktu drogowego wzdłuż ul. Lutyckiej nad linią kolejową 354 Poznań - Piła. Po pierwsze usprawni to i przyspieszy przejazd, a po drugie znacznie odciąży ul. Golęcińską i Wojska Polskiego. W ramach inwestycji ul. Lutycka ma być przebudowana od ronda Obornickiego do ul. Koszalińskiej. Rozważana i analizowana jest też budowa drugiego wiaduktu, nad tą samą linią kolejową, ale przy ul. Golęcińskiej.

Jeżeli zaś chodzi o inwestycje oświatowe, to właśnie oddano do użytku nowe przedszkole przy ul. Hłaski, w planach Wydziału Oświaty jest też nowy zespół szkolno-przedszkolny, który miałby zacząć powstawać w 2019 roku. W Wieloletnie Perspektywie Finansowej są zarezerwowane środki na ten cel.

UMP, (jg)