Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Spojrzymy na Poznań z góry

Do końca listopada na terenie Glinianek-Szacht stanie wieża widokowa, to realizacja projektu w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. To nie jedyna wieża jaka powstanie w Poznaniu, bo w przyszłym roku kolejna stanie na terenie leśnictwa Antoninek.

Inwestycja w Antoninku, fot. Poznan.pl
Inwestycja w Antoninku, fot. Poznan.pl

Teren Glinianek-Szacht na Świerczewie od kilku lat przechodzi metamorfozę i z zaniedbanego obszaru staje się prawdziwym miejscem rekreacji dla okolicznych mieszkańców. W roku 2015 w ramach głosowania nad budżetem obywatelskim zdecydowano, że stanie na ich terenie wieża widokowa, w pobliżu dawnej cegielni przy stawach: Gabisia i Rozlanym.

Przy trzecim podejściu przetarg na jej postawienie udało się pozytywnie rozstrzygnąć i instalacja ma być wybudowana do końca listopada tego roku. Wieża o oryginalnym wyglądzie będzie 22-metrową budowlą z tarasem widokowym o powierzchni 14 m. kw., będzie też wyposażona w monitoring.  Autorami projektu są architekci z biura projektowego Toya Design.

W innej części miasta Zakład Lasów Poznański szykują równie ciekawą inwestycję w ramach której też powstanie wieża widokowa, ale to nie wszystko, bo w dolinie rzeki Szklarki w Antoninku wybudowana będzie blisko 260-metrowa ścieżka w koronach drzew z punktem wypoczynkowo-widokowym. - Wzorce budowy takiej ścieżki czerpaliśmy z realizacji zagranicznych - takich jak ścieżka w Jańskich Łaźniach w Czechach, a także polskich - takich jak kładka przyrodnicza z Waniewa do Śliwna - wyjaśnia Łukasz Polakowsk z Zakładu Lasów Poznańskich.

Ścieżka wśród koron drzew ma być gotowa jeszcze w tym roku. Towarzyszyć jej będą inne inwestycje: plac zdrowia, ścieżka przez teren bagienny w okolicy rzeki Cybiny oraz stawu Olszak i pomost na pływakach nad Cybiną. Natomiast do końca przyszłego roku ma powstać na polanie w pobliżu Jeziora Maltańskiego 35 metrowa wieża. Będzie ona pełniła rolę punktu obserwacyjnego do celów przeciwpożarowych, ale z dostępem dla turystów, dla których będzie taras z widokiem na te piękne przyrodniczo tereny Poznania.

Jan Gładysiak