Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Tragedia na Dębcu

Cztery osoby nie żyją, a ponad dwadzieścia zostało rannych w wyniku wybuchu gazu w kamienicy na Dębcu, u zbiegu ulic 28 Czerwca 1956 r. i Czechosłowackiej.

Fot. Urząd Miasta Poznania
Fot. Urząd Miasta Poznania

Do wybuchu doszło w niedzielę, około godziny 8 rano. Niemal natychmiast na miejscu zdarzenia pojawiły się służby ratownicze, władze miasta Poznania i władze wojewódzkie. Siła ekplozji była tak potężna, że w zaparkowanych w pobliżu samochodach wypadły szyby. Akcję ratowniczą utrudniało dodatkowo zagrożenie, że ściany pozostałej części kamienicy mogą w każdej chwili runąć. Kamienica była własnością prywatną. Cały budynek został wyłączony z użytkowania.

Rannym zapewniono pomoc medyczną, opiekę psychologa i tymczasowy dach nad głową. Część poszkodowanych zadeklarowała, że zamieszka u osób bliskich.

Miasto Poznań udzieli poszkodowanym także wsparcia finansowego. Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło specjalną infolinię (numer tel. 61 878 4149). Można tam uzyskać informację o osobach przebywających w hotelu. 

Trwają zbiórki dla poszkodowanych. Gromadzeniem darów i środków finansowych zajmuje się m.in. Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Pieniądze można wpłacać na konto organizacji: 87 1600 1084 1846 4045 8000 0001 - w tytule wpisując "Kamienica". W pomoc zaangażowały się też m.in. Szkoła Podstawowa nr 84 oraz Akademia Piłkarska Dębiec.

oprac. red.