grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

W hołdzie Winiarczykom

Rada Osiedla Winiary pamięta o historii i dawnych mieszkańcach osiedla, którzy walczyli o niepodległość kraju. Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Pomnik Poległych Winiarczyków odbędzie się 13 czerwca.

Odsłonięcie pomnika poległych Winiarczyków, fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Odsłonięcie pomnika poległych Winiarczyków, fot. materiały organizatorów

W 1923 roku we wsi Winiary wzniesiono pomnik upamiętniający dziewięćdziesięciu mieszkańców poległych w latach 1914-1921 podczas I wojny światowe, powstania wielkopolskiego i wojny polsko-bolszewickiej. Wokół pomnika zasadzono wówczas cztery młode lipy. Trzy z nich przetrwały do dzisiejszych czasów i przypominają nam o miejscu, w którym stał pomnik.

Inicjatorem wzniesienia obelisku był Wincenty Pokrywka, powstaniec wielkopolski, dowódca oddziału z Winiar, odznaczony Krzyżem Walecznych. Powstańcy pod jego dowództwem opanowali lotnisko wojskowe na Ławicy oraz halę zeppelinów na Winogradach. Sam pomnik zaprojektował poznański architekt Kazimierz Karwatka. Pomnik został odsłonięty 6 maja 1923 roku. Niestety został zburzony we wrześniu 1939 po wkroczeniu do Poznania wojsk niemieckich.

Rada Osiedla Winiary chcąc przypomnieć i uczcić pamięć Winiarczyków poległych w walce o niepodległość kraju organizuje odsłonięcie tablicy poświęconej, ty, którzy sto lat temu oddali swoje życie. Uroczystość odbędzie się 13 czerwca (środa) o godz. 13, przy ul. Winiarskiej 50.

oprac. red.

Zobacz także: