Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Rowerem przez Solną

We wtorek 23 kwietnia otwarte zostaje dla rowerzystów skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną przez ul. Solną. Połączy ciąg rowerowy w ul. Kulasa ze znajdującym się na ul. Kościuszki. Dzięki temu szybciej i bezpieczniej rowerzyści będą mogli poruszać się po centrum Poznania. Łatwiej będzie także dojechać z północnych i zachodnich osiedli do innych części miasta.

Fot. ZDM Poznań
Fot. ZDM Poznań

Sygnalizacja została tak zaprogramowana, by jej działanie skorelować z tą znajdującą się przy skrzyżowaniu z al. Niepodległości. Przez obie sygnalizacje kierowcy będą mogli przejechać na jednym zielonym świetle. Dodatkowo przy dojeździe znajduje się system detekcji rowerzystów. Kamery wykrywają nadjeżdżający jednoślad tak, by włączyć mu zielone światło do przejazdu przez ul. Solną (możliwe, że trzeba będzie poczekać, bo sygnał będzie współpracował z sygnalizacją na al. Niepodległości).

Koszt budowy wyniósł ponad 500 tysięcy złotych. Inwestycja jest elementem Programu Rowerowego Miasta Poznania uchwalonego przez Radę Miasta w 2017 roku. Połączy tzw. obwodnicę rowerową (ring nr 1) z biegnącym po drugiej stronie ulicy Solnej łącznikiem prowadzącym do jednej z głównych tras rowerowych. Zarząd Dróg Miejskich prosi kierowców o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na nową sygnalizację.

oprac. red.