Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Bambrzy niematerialnym dziedzictwem kulturowym

Poznańscy bambrzy trafili na "Krajową listę zjawisk niematerialnego dziedzictwa kulturowego". To ważne wydarzenie, ponieważ za rok w Poznaniu odbędzie się 300 setna rocznica sprowadzenia osadników Bambergu do stolicy Wielkopolski.

Fot. Urząd Miasta Poznania
Fot. Urząd Miasta Poznania

Na początku tygodnia, na liczącą obecnie ponad 30 pozycji "Krajową listę zjawisk niematerialnego dziedzictwa kulturowego", która jest prowadzona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa zostali wpisani Bambrzy poznańscy. Taką decyzję podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Piotr Gliński.

- Wpisanie na krajową listę bardzo nas cieszy, ale i mobilizuje do dalszego rozwoju. Dwadzieścia lat temu, gdy zaczynałem działanie w Towarzystwie, nie przypuszczałem nawet, że doczekam tak ważnego momentu. Przed nami jeszcze dużo pracy, ale motywacji nam nie zabraknie - podkreśla Ryszard Skibiński, prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich.

W przyszłym roku przypadnie 300. rocznica osiedlenia się Bambrów na terenach Wielkopolski. Tymczasem 25 sierpnia o godz. 11 w Muzeum Bambrów odbędzie się spotkanie dla dzieci, na którym będą mogły poznać tradycje i kulturę osadników z Bambergu. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy: salon@wm.poznan.pl lub 61 854 07 54.

jh