grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Debata o rewitalizacji śródmieścia

Na posiedzeniu Komisji Rewitalizacji w dniu 5 lipca odbyła się debata na temat projektów zagospodarowania terenów w centrum Poznania, które mogą mieć znaczący wpływ na rewitalizację śródmieścia.

Parking na Placu Kolegiackim - grafika artykułu
Parking na Placu Kolegiackim

Komisja Rewitalizacji

W Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta przygotowywane są projekty, których realizacja będzie miała ogromne znaczenie dla rewitalizacji wybranych, zaniedbanych obecnie terenów w śródmieściu Poznania. Jak zaznaczył na wstępie prezentacji Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta Poznania, są to raczej projekty inwestycyjne, modernizacyjne.

Na śródmiejskich działkach, dzięki analizom prowadzonym w Wydziale, będą mogły powstać nowe budynki. Z pewnością wpłyną one pozytywnie na śródmiejską przestrzeń. Przedstawiciele Wydziału, z zastępcą dyrektora Bartoszem Gussem, zaprezentowali sześć wybranych obszarów, na których będą mogły być prowadzone inwestycje. Znajdują się one przy ul. Szyperskiej i Piaskowej w rejonie Starej Papierni, przy ul. Garbary i Stawnej, na Chwaliszewie, przy ul. Za Bramką, w rejonie ulic Kościuszki i Powstańców Wielkopolskich oraz w rejonie ulic Św. Marii Magdaleny i Garbary. Wszystkie te obszary łączy lokalizacja w ścisłym śródmieściu, różny jest natomiast sposób ich obecnego oraz planowanego zagospodarowania. Oprócz budynków z biurami i mieszkaniami proponuje się stworzenie na tych terenach parkingów wielopoziomowych. Pozwoli to m.in. na zlikwidowanie niektórych miejsc parkingowych na przylegających ulicach i - w dalszej kolejności - renowację tych placów i uliczek, które wcześniej były zastawione przez parkujące samochody. W ten sposób na przykład, po zrealizowaniu inwestycji przy ul. Za Bramką i stworzeniu nowych miejsc parkingowych, możliwe będzie stworzenie na Placu Kolegiackim terenu zielonego, miejsca rekreacji, nie tylko dla okolicznych mieszkańców.

Inwestycje na wskazanych terenach będą mogły być realizowane w ramach partnerstwa prywatnego. Miasto wniosłoby grunty, sam proces inwestycyjny byłby natomiast zadaniem zainteresowanego partnera. Pozostaje jeszcze kwestia kosztów takich przedsięwzięcia i znalezienia potencjalnych inwestorów. Rozmowy w tej sprawie trwają.

Jak podkreślał w czasie debaty przewodniczący Komisji Mariusz Wiśniewski, cenne w zaprezentowanych projektach jest zarówno to, że pokazują możliwy sposób zagospodarowania zdegradowanych obecnie terenów, jak i to, że dzięki takim inwestycjom powstaną nowe mieszkania. Nowe miejsca parkingowe pozwolą uporządkować i "odzyskać" Plac Kolegiacki, stworzyć na nim teren zielony w znacznie większym niż obecnie zakresie, co będzie miało istotne znaczenie dla poprawy jakości życia mieszkańców.

Wiele głosów w czasie debaty dotyczyło właśnie odpowiedniej obsługi komunikacyjnej nowo planowanych przedsięwzięć. Z pewnością będą one generować zwiększony ruch samochodowy w okolicy, ważne jest zatem - na co zwracał uwagę Lech Mergler ze Stowarzyszenia My Poznaniacy - stworzenie całościowej koncepcji dotyczącej obsługi komunikacyjnej nowych obiektów. Uczestnicy dyskusji odnosili się także do kwestii parkowania. Na inny aspekt tego zagadnienia zwracała uwagę radna Katarzyna Kretkowska, postulując dostrzeżenie problemów, jakie w jej ocenie mogą dotyczyć mieszkańców śródmieścia po zlikwidowaniu kolejnych miejsc parkingowych na ulicach. Radna zastanawiała się, czy to zatrzyma mieszkańców przed wyprowadzaniem się z centrum.

O proporcje kosztów, jakie wspólnie z Miastem musiałby ponieść inwestor zainteresowany budową na jednym z wskazanych terenów, pytał radny Łukasz Mikuła. Jak wyjaśniali przedstawiciele Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, każdy z tych projektów trzeba rozpatrywać odrębnie, są one bowiem obecnie zagospodarowanie w różny sposób lub niezagospodarowane w ogóle. Niemniej nakłady, jakie będą musieli ponosić inwestorzy przewyższają wartość gruntów, które do tych przedsięwzięć wniosłoby Miasto.

Z drugiej strony, jak mówił radny Wojciech Kręglewski, trzeba pamiętać o tym, że realizacja tych przedsięwzięć jest uwarunkowana rynkowo. Poszczególne zadania będą mogły być realizowane wówczas, gdy pojawi się zainteresowany inwestor.

Apelowano jednocześnie, by nie rozpatrywać pokazanych propozycji w sposób ostateczny. Decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Dotyczy to na przykład projektu biura Rhode, Kellermann, Wawrowscy w odniesieniu do terenu przy ul. Powstańców Wielkopolskich. Projektanci widzieliby w tym miejscu dwa bliźniacze wysokościowce - nazwano je "Tańczącą Parą" - które jednak w ocenie wielu uczestników dyskusji nie pasują do tej przestrzeni Miasta.

Chciałbym - mówił podsumowując dyskusję przewodniczący Mariusz Wiśniewski - aby efektem pracy Komisji był kompleksowy program rewitalizacji śródmieścia Poznania. W to dążenie doskonale wpisują się zaprezentowane na posiedzeniu projekty. (co)