grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Desiderium

Do końca listopada w siedzibie Stowarzyszenia Łazęga Poznańska, przy ul. Św. Marcin 75 można oglądać niesamowite zdjęcia z Gruzji, autorstwa Katarzyny Majewskiej.

Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Fot. materiały organizatorów

Niełatwo znaleźć poza językiem łacińskim słowo, które oddaje w jednym brzmieniu to, co mogą wyrażać fotografie prezentowane na wystawie "Desiderium", czyli tęsknotę, żal, pożądanie, życzenie, pragnienie.

Obrazy zapisane podczas kilku podróży do ziemi Kartlów, jak mówią o sobie Gruzini, stanowią zapis świata, który powoli osuwa się w niepamięć i niebyt. Autorka obserwując od kilku lat proces kulturowej atrofii podejmuje próbę powstrzymania ostatecznego unicestwienia zjawisk, poprzez utrwalanie obrazów, które wkrótce nie będą istnieć w rzeczywistości poza kadrem.

Nieuchronny z pozoru proces westernizacji - ulepszania, odnawiania i rugowania tego co zużyte wynika z poddawania się trendom, których znaczenie i sens zdają się umykać bezrefleksyjnie. Wszechobecne stare obiekty, zdezelowane sprzęty, sytuacje i konteksty międzyludzkie - pejzaże destrukcji i trwania pomimo, jakby zamrożone w poprzedniej epoce XX w., mogą wywoływać ambiwalentne, kontrowersyjne reakcje. To jest niechęć, rozdrażnienie, poczucie dysonansu, albo refleksję, melancholię, tęsknotę, żal a nawet zachwyt i pragnienie by je zachować. Zapis fotograficzny zdaje się jedynym, nikłym być może, sposobem ocalenia Genius Locii, śladów duszy tej ziemi, która ulatnia się powoli, prawdopodobnie ostatecznie.

Kurator wystawy: Marcin Olejnik. Wydarzenie współfinansowane jest z budżetu Miasta Poznania w ramach projektu "Atelier w sercu miasta" Stowarzyszenia Łazęga Poznańska.

oprac. red.