Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

MPK testuje elektroniczne rozkłady jazdy

Poznańskie MPK wraz z firmą Mobil-AD rozpoczęło testy nowego rozwiązania w informacji pasażerskiej. Na dwóch przeciwległych przystankach tramwajowych Poznań Główny, w ich wiatach, uruchamiamy monitory LCD o przekątnej 29 cali, które będą emitować rozkłady jazdy linii tramwajowych obsługujących te przystanki.

Fot. Adam Pelant / MPK
Fot. Adam Pelant / MPK

Elektroniczna forma rozkładów umożliwia dynamiczną i szybką korektę na przystankach w przypadku zmiany rozkładu jazdy. Monitory na przystankach są na stałe połączone z Internetem, co za tym idzie z bazą danych, w której same wykrywają zmiany, więc wyświetlane rozkłady jazdy są zawsze aktualne.

Zmiany, nawet częste, nie są problemem angażującym ludzi, wymagającym każdorazowego przyjazdu i wymiany rozkładu oraz ich druku. Tak jest chociażby, gdy MPK przechodzi z zimowego na letni rozkład jazdy (lub odwrotnie). Trzeba wtedy wymienić 2700 papierowych rozkładów jazdy. Okres tej wymiany trwa od 3 do 4 dni. Instalacja elektronicznych rozkładów jazdy jest oczywiście możliwa tylko na tych przystankach, na których jest zasilanie.

Podczas testów MPK będzie oceniać czy rozkłady w wersji elektronicznej będą czytelne w zmieniających się warunkach atmosferycznych (temperatura, wilgotność, promienie słoneczne).

mat.