grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Nowa kadencja, nowe pomysły

W czwartek nowa kadencja Młodzieżowej Rady Miasta po raz drugi zasiadła w ławach sali sesyjnej przy Placu Kolegiackim. Podczas obrad znów powrócił temat protestu nauczycieli.

Młodzieżowa Rada Miasta wraz z opiekunem z ramienia RMP Bartłomiejem Ignaszewskim oraz Nugatem - grafika artykułu
Młodzieżowa Rada Miasta wraz z opiekunem z ramienia RMP Bartłomiejem Ignaszewskim oraz Nugatem

Młodzież zdecydowała się na kontynuację projektów poprzedniej kadencji, lecz w odświeżonej formule. Poznaj: Urząd, Konferencja Zarządów Samorządów Uczniowskich, czy II Ogólnopolski Kongres Młodzieżowych Rad to jedne z największych wyzwań, jakie stawiają sobie na najbliższy rok młodzieżowi radni.

Poznaj: Urząd to cykl spotkań uczniów szkół średnich z urzędnikami w luźnej formule, podczas której mogą zadawać pytania oraz lepiej zrozumieć funkcjonowanie magistratu. Po sukcesie pierwszej edycji młodzi radni jednogłośnie postanowili zaprosić do współpracy m.in. prezydenta Jacka Jaśkowiaka, wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmana, czy plastyka miejskiego Piotra Libickiego, by po raz kolejny przekonywać swoich rówieśników, że urząd wcale nie jest nudnym miejscem, które nie ma wpływu na ich życie codzienne.

Równie udanym wydarzeniem była Konferencja Zarządów Samorządów Uczniowskich, która powróci już w marcu. Szkolni samorządowcy będą mogli wziąć udział w wykładach, warsztatach i debacie. Poruszone zostaną m.in. tematy statutów w placówkach edukacyjnych, Funduszu Samorządów Uczniowskich, współpracy z władzami szkoły, czy zarządzania projektami. Ważnym elementem będzie także wymiana dobrych praktyk, nawiązywanie kontaktów i współpracy pomiędzy poszczególnymi samorządami. Jak zauważyli radni w dyskusji, do programu zostanie dopisana kwestia pozyskiwania sponsorów na konkretne działania, co często sprawia młodym spore trudności. Rada podjęła decyzję o objęciu honorowym patronatem trzech projektów organizowanych przez młodzież ze szkół średnich: Pojedynku Walentynkowego, Biegu Motyli oraz #dreamseed. 

Przegłosowano również uchwałę ws. podjęcia współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Wrocławia. Jak argumentowała przewodnicząca Julia Waligóra takie porozumienie pozwoli na organizowanie wizyt studyjnych, wspólnych wydarzeń, czy wymianę doświadczeń. W najbliższym czasie obie rady podpiszą w tej sprawie umowę na czas nieokreślony.

Młodzież uchwaliła także stanowisko ws. protestu nauczycieli. Temat ten wywołał długą i burzliwą dyskusję. Radni zastanawiali się nad różnymi możliwościami - nawoływaniem szkół do zajęcia oficjalnego stanowiska, referendum wśród uczniów w tej sprawie, spotkaniami w szkołach, poproszeniem samorządów uczniowskich o opinie. Inni podnosili z kolei, że rada powinna pełnić funkcję mediatora zamiast prosić o opinie, które do niczego nie doprowadzą. Ostatecznie radni doszli do kompromisu i postanowili wystosować list otwarty do Ministerstwa Edukacji Narodowej w tej sprawie.

Całą sesję z bocznej ławy obserwował Bartłomiej Ignaszewski, nowy opiekun młodzieży z ramienia Rady Miasta Poznania, pomagając młodszym radnym w chwilach zwątpienia. Honorowym gościem był również Nugat, czyli pies radnego, który otrzymał na sesję swoje własne zaproszenie i został przyjęty przez młodzież z ogromną radością.

Beata Szeszuła

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019