grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Nowa siedziba muzeum coraz bliżej

Rozstrzygnięto już pierwszy etap konkursu na nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Oprócz tego kolekcja tej placówki wzbogaciła się o pamiątki po słynnym polskim architekcie, Rogerze Sławskim. W najbliższych latach wszystkie eksponaty, prezentujące historię naszego zwycięskiego zrywu i tego, co nastąpiło po nim, można będzie oglądać w nowoczesnym gmachu muzeum.

Kolekcja Muzeum Powstania Wielkopolskiego wzbogaciła się m.in. o pamiątki po słynnym polskim architekcie, Rogerze Sławskim, fot. Poznan.pl - grafika artykułu
Kolekcja Muzeum Powstania Wielkopolskiego wzbogaciła się m.in. o pamiątki po słynnym polskim architekcie, Rogerze Sławskim, fot. Poznan.pl

Konkurs na projekt architektoniczny nowej siedziby muzeum został ogłoszony w grudniu ubiegłego roku. Do pierwszego etapu zakwalifikowały się 43 pracownie - z Polski i zagranicy. Sąd Konkursowy dokonał oceny nadesłanych pomysłów i portfolio uczestników.  Do drugiego etapu zakwalifikowało się 6 pracowni: CDF Architekci, Consultor, JEMS Architekci, KWK Promes - Robert Konieczny, Pracownia Architektoniczna 1997, WXCA.

- W lipcu będziemy wiedzieć, jaka pracownia architektoniczna zaplanuje nowy gmach Wielkopolskiego Muzeum Powstania Wielkopolskiego - wylicza Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. -  Kultura jest ważna dla władz miasta i jego mieszkańców. Nowy gmach muzeum pozwoli przybliżyć Polakom i gościom z zagranicy znaczenie Powstania Wielkopolskiego. W tym temacie mamy dużo do zrobienia.

Wyłonione pracownie czas na składanie prac będą miały do 16 lipca. - Około 26 lipca chcielibyśmy ogłosić wyniki konkursu. Następnie przystąpimy do uzgodnień szczegółowych - m.in. opracowania dokumentacji technicznej. Zwycięzca będzie miał pierwszeństwo w tych negocjacjach. Po rozstrzygnięciu konkursu architektonicznego przeprowadzimy konkurs na ekspozycję - tłumaczy Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego, która stanie na Wzgórzu św. Wojciecha, będzie miała powierzchnię 10 tys. m.kw,  z czego niemal jedna trzecia będzie przeznaczona na stałą wystawę. Zespół specjalistów pracuje nad nią już od 2016 roku, konsultantami są historycy UAM. Wystawa stała będzie przedstawiać historię Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, jego przyczyny i uwarunkowania a następnie skutki i formy pamięci.

W nowym obiekcie znajdzie się wiele unikalnych eksponatów, które udało się pozyskać dzięki wsparciu finansowemu miasta Poznania oraz darowiznom osób prywatnych.

- Półtora roku temu ogłosiliśmy zbiórkę pamiątek związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Udało nam się zgromadzić około 300 eksponatów - fotografii, dokumentów, odznaczeń. Mamy nadzieję, że Wielkopolanie sięgną jeszcze do swoich zasobów rodzinnych, dzięki czemu zbiór ten jeszcze bardziej się powiększy. Dodatkowo, dzięki uprzejmości i pieniądzom, które otrzymaliśmy z Miasta Poznania, w ubiegłym roku wzbogaciliśmy naszą kolekcję o około 750 eksponatów, zakupionych na aukcjach i w antykwariatach. Część zebranych pamiątek można będzie zobaczyć w najbliższy weekend, podczas Nocy Muzeów  - wyjaśnia Beata Wojciechowska, Główna Inwentaryzator WMN.

Kolekcja, którą można będzie oglądać w Muzeum Powstania Wielkopolskiego dotyczy nie tylko przebiegu zwycięskiego zrywu. Pokazana zostanie także droga prowadząca do wybuchu powstania oraz to, co działo się po jego zakończeniu. W założenie to doskonale wpisuje się historia życia Rogera Sławskiego. Pamiątki po znanym polskim architekcie przekazała do muzeum jego wnuczka - Krystyna Sławska. To m.in. meble z początku XX w., a także pamiątki osobiste.

- To jest tkanina, która zdobiła okna w mieszkaniu mojego dziadka przed II wojną światową. Pochodzi z Francji i ma na pewno 100 lat. Przekazuję też dwie pary rękawiczek, które należały do mojej babci. Zostały jej podarowane przez męża w czasie ich podróży do Francji. Rękawiczki były kupione w Paryżu - jedna para jest codzienna, druga odświętna. Jest jeszcze szal - piękny, musiał być bardzo drogi - opisuje rodzinne pamiątki Krystyna Sławska.

Wnuczka Rogera Sławskiego wręczyła również dyrektorowi WMN nagranie naocznego świadka przyjazdu Ignacego Paderewskiego.

AJ, jg