grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Ostatnia sesja tej kadencji

Rada Miasta zebrała się po raz ostatni w składzie wybranym w wyborach w 2014 roku. Czteroletnia kadencja dobiegła końca i część radnych, która albo nie została wybrana, albo nie startowała w ostatnich wyborach, pożegnało się z pełnionymi funkcjami. Oprócz tego radni opiniowali uchwały ujęte w porządku obrad.

Pamiątkowe zdjęcie radny Rady Miasta Poznania kadencji 2014-2018, fot. Jagoda Haloszka - grafika artykułu
Pamiątkowe zdjęcie radny Rady Miasta Poznania kadencji 2014-2018, fot. Jagoda Haloszka

Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz poinformował radnych o wyroku jaki zapadł w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Sąd ten orzekł o nieważność zarządzenia zastępczego Wojewody Wielkopolskiego o zmianie nazwy ulicy 23 lutego na Janiny Lewandowskiej. - Ta decyzja to jest zobowiązanie dla kolejnej rady, aby znaleźć właściwą ulicę i nazwać ją imieniem porucznik Janiny Lewandowskiej. Mam nadzieję, że to się uda - powiedział Ganowicz.

Zgodna na prace nad nowymi planami

Radni zajęli się następnie blokiem uchwał planistycznych. Pozytywną opinię uzyskały projekty o przystąpieniu do sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dwóch rejonów w rejonie ulicy Karpiej i Naramowickiej. W przypadku jednej z nich negatywną opinię zgłosiła Rada Osiedla Naramowice, która obawia się, że nowy plan nie będzie chronił terenów zielonych po dawnym parku dworskim. Radni podjęli też uchwałę w sprawie przystąpienie do sporządzenia planu dla działek na os. Zwycięstwa, by ich zapisy umożliwiły funkcjonowanie w tamtych miejscach placówek przedszkolnych.

Nowe nazwy na mapie miasta

W kolejnej części Rada Miasta zdecydowała w sprawie nowych nazw ulicy i skwerów. Nie zgodzono się na propozycję radnych z klubu PiS, aby części ulicy Silniki na Krzesinach nadać nazwę alei gen. Andrzeja Błasika, dowódcy Sił Powietrznych, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Patrona zyskała za to ulica na Ławicy, między ulicami Miastkowską i Templińską, która będzie od teraz nosić nazwę ks. Tomasza Maćkowiaka, zasłużonego duszpasterza  i proboszcza tamtejszej parafii.

Pozytywną opinię rady uzyskała również propozycja radnego Antoniego Szczucińskiego, by uhonorować nazwą skweru Skautów Powstańców Wielkopolskich. Nazwę taką uzyska zieleniec tuż obok pomnika Powstańców Wielkopolskich. Skauci zdobyli fort, który znajdował się w pobliżu tego miejsca, tam gdzie dziś jest plac Andersa. -Kompania skautowska była pierwszą regularną formacją powstańczą, z przywódcą Wincentym Wierzejewskim. Zasługują na uhonorowanie w tym miejscu - mówił radny Szczuciński.

Schody do remontu

Dzięki decyzji radnych możliwe będzie przekazanie Ojcom Franciszkanom w ramach darowizny działek na Górze Przemysła, na których znajdują się przylegające do świątyni schody. Przekazano też nieruchomość przylegającą od strony ul. Ludgardy, gdzie jest wejście do podziemi z Makietami Dawnego Poznania. Teraz to klasztor będzie utrzymywał te miejsca, Ojcowie Franciszkanie już planują remont będących w bardzo złym stanie schodów wejściowych.

Jan Gładysiak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania