grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Pierwszy raz

W piątek 11 października o godz. 19 w pawilonie nr 10 Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się wernisaż wystawy pt.: "PIERWSZY RAZ - modernistyczny zryw Powszechnej Wystawy Krajowej", która inauguruje drugą edycję Festiwalu architektury i sztuki modernistycznej NOWY PLAN, poświęconemu tematyce Powszechnej Wystawy Krajowej z 1929 roku.

Plac Marka, targi - czas PeWuKi 1929 r., (fot. Roman Stefan Ulatowski) - grafika artykułu
Plac Marka, targi - czas PeWuKi 1929 r., (fot. Roman Stefan Ulatowski)

Jak rozwinąłby się Poznań bez PeWuKi? W jak silny sposób modernistyczna architektura ekspozycji wpłynęła na kształt budynków stawianych w latach 30.? Jak wielki był kontrast między nowoczesnością prezentowaną na wystawie, a stanem ówczesnej Rzeczpospolitej? Jak prezentowała się PeWuKa na tle innych ekspozycji dwudziestolecia międzywojennego w Europie i na świecie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań  będzie można znaleźć na wystawie, która dostępna będzie między 11 a 30 października.

Tytuł wystawy wziął się stąd, że dokładnie 90 lat temu, w 1929 roku, po raz pierwszy zawitał do Poznania rewolucyjny nurt w architekturze: modernizm. Nowoczesne pawilony stanęły na terenach Powszechnej Wystawy Krajowej (PeWuKi) - imprezie, która także po raz pierwszy (i jedyny) odbyła się w odrodzonej Rzeczpospolitej. Po raz pierwszy poznaniacy i goście wystawy mieli okazję zapoznać się wtedy nie tylko z dorobkiem młodego państwa, ale i z najnowszymi trendami w architekturze i wystawiennictwie. Wreszcie, na potrzeby PeWuKi, Poznań szybko się modernizował i rozbudowywał wprowadzając (również po raz pierwszy) wiele innowacji i udogodnień.

Na wystawie pierwszy raz zostanie zaprezentowana makieta terenów wystawowych obejmujących olbrzymi obszar terenów Międzynarodowych Targów Poznańskich, parku Wilsona, kilku ulic dzielnicy Łazarz i utworzony w późniejszych latach park Kasprowicza. W skali ówczesnego Poznania było to ogromne przedsięwzięcie. Organizatorzy pokażą także najciekawsze modernistyczne obiekty PeWuKi w postaci makiet oraz przybliżą sylwetki ich twórców, którzy w późniejszych latach współtworzyli kanon polskiego modernizmu.

oprac. red.

  • Wernisaż wystawy 11.10, godz. 19
  • Wystawa czynna 12-30.10 w godzinach 14-20 (z wyłączeniem weekendu 18-20.10).
  • Wstęp wolny. Wejście na teren targowy - przez wejście wschodnie (szklarnię)
  • Oprowadzania kuratorskie: 13.10, godz. 17 oraz 29.10, godz. 17.30
  • Kuratorzy wystawy: Jakub Głaz i Wojciech Luchowski
  • Współorganizator: Grupa MTP
  • Projekt ekspozycji: Hugon Kowalski
  • Opracowanie graficzne: Sonia Dubois
  • Produkcja/Koordynacja: Magdalena Wypusz (SARP), Andżelika Jabłońska (Centrum Otwarte)
  • Partnerzy: Aquanet, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP
  • Projekt współfinansowany ze środków budżetu Miasta Poznania.