Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Pomnik Bohdana Smolenia stanie w Poznaniu

Na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu Komisji Polityki Przestrzennej radni jednogłośnie wydali pozytywną opinię w sprawie wniosku o postawienie w naszym mieście pomnika Bohdana Smolenia.

Bohdan Smoleń w programie kabaretu Tey "Zbiórka, czyli z rolnictwem na Tey" w siedzibie kabaretu przy ul. Woźnej, 1978 r., fot. Jerzy Nowakowski / cyryl.poznan.pl
Bohdan Smoleń w programie kabaretu Tey "Zbiórka, czyli z rolnictwem na Tey" w siedzibie kabaretu przy ul. Woźnej, 1978 r., fot. Jerzy Nowakowski / cyryl.poznan.pl

Obiekt miałby znajdować się na skwerze między ulicą Rybaki a Strzałową w pobliżu Charlie Monroe Kino Malta. Pomnik zostanie zbudowany według projektu pt. "Aaa tam cicho być", którego autorem jest Piotr Socha - zwycięzca konkursu zorganizowanego dla studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Bohdan Smoleń wspólnie z Zenonem Laskowikiem tworzył kabaret tej "Tey", który w latach 70. i 80. gromadził na swoich występach tłumy fanów. Z pewnością zapamiętany też zostanie jako listonosz Edzio w serialu komediowym "Świat według kiepskich". W ostatnich latach zajmował się działalnością społeczną. W roku 2007 r. założył fundację "Stworzenia Pana Smolenia" zajmującą się hipoterapią dla dzieci. W 2009 roku z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Zmarł w grudniu 2016 roku.

Radni zaopiniowali także pozytywnie ustawy dotyczące przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego: osiedla Zwycięstwa w rejonie ul. Księcia Mieszka I; ul. Połabskiej, dla obszaru w rejonie ulicy Karpia - część wschodnia; dla obszaru w rejonie ulic Naramowickiej i Karpia. Przy ulicy Mieszka I planowanej jest przedszkole przystosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Z kolei w obszarze ulic Naramowickiej i Karpia w planach jest stworzenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Ponadto planowane jest przekształcenie znajdującego się tam budynku hotelowego w budynek mieszkalny. Budynek ten znajduje się w sąsiedztwie terenów zielonych i w obawie o ich zabudowę rada osiedla Naramowice wydała w tej sprawie opinię negatywną.

Weronika Ignaciuk, mat.

© Wydawnictwo Miejskie Posnania