grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Pozarządowy Poznań świętuje

Kolejna, ósma już, edycja Dnia Organizacji Pozarządowych odbędzie się w sobotę 15 września pod hasłem "Zwiąż się z nami". W ten sposób organizatorzy chcą zaprosić wszystkich mieszkańców Poznania do zaangażowania się w działalność fundacji i stowarzyszeń.

Fot. Urząd Miasta Poznania - grafika artykułu
Fot. Urząd Miasta Poznania

Dzień Organizacji Pozarządowych będzie przede wszystkim doskonałą okazją do przedstawienia tego, co na rzecz poznaniaków i naszego miasta robią organizacje pozarządowe. Ich inicjatywy - nie zawsze znane ogółowi mieszkańców, czasem skierowane do węższej grupy - zasługują na jak najszersze rozpropagowanie.

We wrześniową sobotę na placu Wolności powstanie kilka stref tematycznych. W ich ramach stowarzyszenia i fundacje zaprezentują swoje osiągnięcia, już realizowane projekty, a także plany działań na rzecz dzieci, zdrowia i bezpieczeństwa, osób z niepełnosprawnościami, edukacji i wolontariatu. Każdy chętny będzie mógł przyjść i dowiedzieć się, jak włączyć się w budowanie społeczeństwa obywatelskiego - w dziedzinie, która jest mu najbliższa.

Jak uzyskać pomoc, do kogo zwrócić się w trudnej sytuacji, jakie dokumenty są potrzebne dla załatwienia ważnej sprawy, co zrobić, żeby nasze otoczenie było lepsze - to oczywiście tylko przykładowe pytania, na które będą starali się odpowiedzieć przedstawiciele organizacji zgromadzeni na placu Wolności.

Opowiadając o swoich działaniach i oferując różnego rodzaju wsparcie, będą też zachęcać, abyśmy sami włączyli się w prace na rzecz innych, pomagali bardziej potrzebującym i aktywnie wspierali działalność sektora pozarządowego. 

Mieszkańcy Poznania chętnie pomagają organizacjom pozarządowym, przekazując na ich działalność 1 proc. podatku dochodowego. Także władze miejskie, doceniając rolę organizacji działających w naszym mieście, zachęcają do rozwijania aktywności obywatelskiej.

Wśród różnych form instytucjonalnego wspierania przy pomocy środków budżetowych są zarówno małe granty na realizację lokalnych inicjatyw, jak i duże zadania realizowane z myślą o mieszkańcach całego miasta.

Zgodnie z przepisami ustawowymi władze samorządowe mogą zlecić niektóre zadania publiczne organizacjom samorządowym. W tym celu ogłaszane są konkursy, które pozwalają wyłonić wykonawców zadań.

- W 2017 roku ogłoszono w Poznaniu 66 takich konkursów w 19 obszarach działalności pożytku publicznego - mówi Andrzej Białas, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. społeczeństwa obywatelskiego. W ich wyniku podpisano 884 umowy na łączną kwotę przeszło 84 mln zł. Ponadto w ramach współpracy w trybie pozakonkursowym udzielono dotacji na kwotę blisko 2 mln zł. Zarówno w przypadku dużych zadań, jak i małych grantów najwięcej ofert dotyczyło obszarów kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

- Współpraca z organizacjami pozarządowymi ma dla władz miejskich duże znaczenie - dodaje Andrzej Białas. - Miasto docenia rolę stowarzyszeń i fundacji dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w naszym mieście. Z tego względu nie tylko promuje działalność organizacji, ale również wspiera je poprzez dotacje.

Więcej o współpracy Miasta z organizacjami pozarządowymi na stronie poznan.pl.

co

  • Andrzej Białas, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. społeczeństwa obywatelskiego, sam także wieloletni społecznik, walczy z chorobą nowotworową. Aby kontynuować leczenie konieczna jest bardzo kosztowna terapia. Można mu pomóc przyłączając się do społecznej zbiórki pieniędzy na ten cel - na stronie fundacji onkologicznej.