Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Przygotowania do bałkańskiego szczytu

Szczyt Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się w Poznaniu na początku lipca, to jeden z wiodących tematów jakimi przez najbliższe miesiące zajmować się będzie Doraźna Komisja ds. Współpracy Międzynarodowej i Promocji Zagranicznej. Stąd radni chcą na bieżąco być informowani o postępach w przygotowaniu.

Głównym miejscem spotkania Szczytu Bałkanów Zachodnich będą Targi Poznańskie, ale wydarzenia zaplanowane także na innych terenach miasta, fot. MTP
Głównym miejscem spotkania Szczytu Bałkanów Zachodnich będą Targi Poznańskie, ale wydarzenia zaplanowane także na innych terenach miasta, fot. MTP

W lipcu 2019 roku przyjedzie na dwa dni do Poznania około 1000 uczestników Szczytu Bałkanów Zachodnich, w tym przedstawiciele: Serbii, Czarnogóry, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Macedonii, a także innych państw europejskich.

Informację o dotychczasowych działaniach w imieniu sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka, przedstawiła radna Klaudia Strzelecka. W ramach przygotowań odbyły się już spotkania na Międzynarodowych Targach Poznańskich, które będą głównym miejscem obrad uczestników szczytu. Ponadto miało miejsce również spotkanie z kierownictwem Wydziału Kultury Urzędu Miasta, bowiem szczytowi mają też towarzyszyć wydarzenia kulturalne, w tym biennale sztuki niematerialnej - wystawa wyrobów regionalnych z krajów Bałkańskich.

Radni Paweł Sowa i Mateusz Rozmiarek proponowali, aby międzynarodową konferencję wykorzystać do promowania walorów turystycznych Poznania. Radny Krzysztof Rosenkiewicz sugerował, że można w Poznaniu rozegrać na przykład mecz piłkarski z udziałem jednego z bałkańskich klubów. Uznał, że dobrym pomysłem dla promocji Poznania byłoby wręczenie przywódcom państw, którzy przyjadą na szczyt - rogali świętomarcińskich. Z kolei radny Tomasz Stachowiak postulował, aby w większym stopniu oprzeć się na pomocy wolontariuszy, co bardzo sprawdziło się w Poznaniu podczas innych międzynarodowych imprez i konferencji.

Jednak nie tylko międzynarodowym spotkaniem zamierza zajmować się doraźna komisja. Wśród wymienianych tematów pojawiają się m.in.: rewitalizacja otoczenia dworca Poznań Główny, Kolej Metropolitarna, sytuacja Portu Lotniczego Poznań-Ławica, współpraca w ramach Metropolii Poznań, wykreowanie polityki regionalnej, współpraca z miastami partnerskimi. Zdaniem radnego Pawła Sowy ważnych dla rozwoju i promocji miasta tematów jest wiele i byłoby dobrze, gdy komisja - która działać na do września 2019 roku - przekształciła się w coś trwalszego.

mat.