Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Radni chcą pomóc klientom PTBS

Sytuacja na rynku usług budowlanych sprawiła, że wzrosły koszty inwestycji PTBS w budowę mieszkań na Strzeszynie w ramach programu "Najem z dojściem do własności". Może się okazać, że jego uczestnicy będą musieli zapłacić więcej niż informowano ich przy aplikowaniu do programu. Radni miejscu oczekują, że miasto wypracuje program jak im pomóc.

Bloki PTBS, które powstają na Strzeszynie, fot. PTBS
Bloki PTBS, które powstają na Strzeszynie, fot. PTBS

Miasto prowadzi szereg inwestycji w mieszkania by zaspokoić potrzeby mieszkaniowe mieszkańców, zwłaszcza tych, których nie stać na rozwiązania komercyjne. Oprócz mieszkań socjalnych i komunalnych jednym z nich jest program "Najem z dojściem do właśności", który realizuje Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które jest miejską spółką. Program polega na tym, że jego uczestnicy wpłacają zaliczkę na poczet przyszłego mieszkania, a następnie będą spłacać jego zakup w comiesięcznym czynszu.

Program cieszy się dużym zainteresowanie, pierwsze mieszkania już są oddane do użytku przy ul. Suwalskiej, nowe powstają na dużej kwaterze mieszczącej się na Strzeszynie między ul. Koszalińską a Żołnierzy Wyklętych.

W ostatnim czasie sytuacja skomplikowała się przy tej trwającej inwestycji, bo firma je budująca zażądała od PTBS większego wynagrodzenia niż w zawartej umowie. Powodem jest wzrost kosztów materiałów i usług budowlanych. Do przyszłych mieszkańców docierają sygnały, że prawdopodobnie z tego powodu będą musieli więcej zapłacić. Radni po głosach mieszkańców zajęli się tą sprawą na posiedzeniu Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej. Wyjaśnienia składał prezes zarządu PTBS Andrzej Konieczny oraz pełnomocnik prezydenta ds. mieszkalnictwa miejskiego Tomasz Lewandowski.

Z wyjaśnień wynika, że firma Agrobex, która buduje mieszkania na Strzeszynie rzeczywiście oczekuje wyższej płatności, właśnie ze względu na wzrost cen na rynku. Firma ta informuje w pismach, że jest stratna na tej inwestycji już 17 mln zł. PTBS nie chce, aby wykonawca zszedł z budowy, bo to wydłuży inwestycje o nieokreślony czas, a i tak nie obniży jej kosztów, nie chce też nakładać kary umownej, bo zaawansowanie prac jest już znaczne. Dlatego wkrótce rozpoczną się negocjacje w tej sprawie by dojść do porozumienia i nie musieć się uciekać do drogi sądowej.

Prawdopodobne jest jednak to, że uczestnicy programu "Najem z dojściem do własności", będą musieli zapłacić więcej niż było mówione, kiedy wstępowali do programu, chodzi o podniesienie wkładu własnego i większej opłaty za czynsz. O tym czy tak się stanie i ewentualnie o ile wzrosną kwoty okaże się po zakończeniu rozmów między PTBS i Agrobex.

Radni apelują jednak, aby podejść do sprawy ze szczególną ostrożnością, bo będzie to działanie, które naraża na szwank wiarygodność miasta. - Nie powinniśmy do tej inwestycji podchodzi na zasadach komercyjnych - mówił radny Marek Sternalski, - Ci ludzie zainwestowali, powinniśmy im pomóc - dodał. Radny Michał Grześ zauważył: - zgadzam się, że nawet pomimo podwyżki to nadal będzie bardzo atrakcyjna oferta, ale tracimy w ten sposób wiarygodność jako miasto - mówił.

Przewodniczący komisji Wojciech Kręglewski zaapelował, żeby szczególnie uwzględnić sytuację tych, którzy zainwestowali wszystkie swoje środki w ten program i nie mają możliwości dołożenia czegokolwiek. Trzeba dla nich znaleźć rozwiązanie.

Radni wrócą do dyskusji i szukania rozwiązań, kiedy będzie już znany wynik rozmówi między PTBS a spółką Agrobex.

Jan Gładysiak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019