grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

-SESJA- Radni docenili rolę Uniwersytetu

Stanowisko na 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego przyjęła Rada Miasta Poznania. Ponadto radni m.in. wprowadzili dodatkowe ulgi dla honorowych krwiodawców, uchwalili dotacje na renowację zabytków, zatwierdzili harmonogram Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

Fot. UAM Poznań - grafika artykułu
Fot. UAM Poznań

Projekt stanowiska związanego z 100. rocznicą powstania Uniwersytetu Poznańskiego złożyli radni z prezydium Komisji Kultury i Nauki: przewodniczący Grzegorz Jura oraz jego zastępcy Andrzej Rataj i Mateusz Rozmiarek. W stanowisku podkreślany jest m.in. wpływ placówek akademickich na rolę miasta i regionu, uznaje się wkład środowiska uniwersyteckiego w rozwój miasta, wyraża szacunek i podziękowanie dla społeczności akademickiej, dla pracowników naukowych, dydaktycznych, administracyjnych oraz absolwentów. Rada chce także, korzystając z dostępnych jej narzędzi, wspierać rozwój akademickiego Poznania, co powinno też sprzyjać lepszemu wykorzystywaniu potencjału naukowego i badawczego uczelni dla rozwoju miasta.

Rozszerzony został zakres ulg przysługujących honorowym dawcom krwi w komunikacji miejskiej. Była to inicjatywa uchwałodawcza radnych Sary Szynkowskiej vel Sęk i Łukasza Kapustki. Obecnie honorowi krwiodawcy - mężczyźni, którzy oddali już 18 litrów krwi oraz kobiety po oddaniu 15 litrów krwi - mogą korzystać ze wszystkich linii w strefie A, B i C za 12 zł rocznie. Zmiana w uchwale wprowadza dodatkowo ulgę 50 proc. dla mężczyzn, którzy oddali 12 litrów krwi i kobiet, które oddały 10 litrów krwi.

W tym roku z budżetu miasta kwotą 2,5 mln zł dofinansowanych zostanie 26 zabytków znajdujących się w rękach prywatnych, podmiotów gospodarczych lub instytucji. Środki zostaną wykorzystane na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane.

Rada Miasta przyjęła harmonogram kolejnej edycji Poznańskiego Budżetu obywatelskiego, który przedstawia się następująco: 1-31.05 - zbieranie wniosków; 1.05-16.08 - weryfikacja wstępna Gabinetu Prezydenta oraz opiniowanie wniosków przez wydziały merytoryczne; 1.05-28.06 - opiniowanie wniosków przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami; 19-23.08 - weryfikacja opinii wydziałów merytorycznych przez Gabinet Prezydenta; 26.08-13.09 - opiniowanie przez rady osiedli; 26.08-6.09 - składanie odwołań; 26.08-20.09 - spotkania odwoławcze; 23.09-26.09 - zatwierdzenie ostatecznej listy projektów; 26.09 - losowanie numerów na liście do głosowania; 27.09-21.10 (do godz. 12) - głosowanie i promowanie projektów; do 30.10 - ogłoszenie wyników.

Rada zadecydowała również o uchyleniu Polityki Parkingowej z 2008 roku i jednocześnie przyjęła uchwałę o przystąpieniu do opracowania kompleksowej Polityki Mobilności.

mat.