grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Stara Rzeźnia ma tętnić życiem

Inwestor i projektanci zaprezentowali radnym koncepcje zabudowy terenów Starej Rzeźni. Mają w niej zostać połączone funkcje mieszkaniowe, biurowe i tereny dla usług i kultury. Inwestor chce by inwestycja była przeprowadzona w jednym etapie. Prace budowlane najwcześniej mogły by się zacząć za półtora roku.

fot. Poznan Film Commission - grafika artykułu
fot. Poznan Film Commission

Radni z Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji zapoznali się z planami inwestora firmy Vastint (postawili w Poznaniu kompleks biurowy Business Garden na Marcelinie) odnośnie rewitalizacji terenów Starej Rzeźni. - Traktujemy ten obszar z najwyższym priorytetem. Jego dobre zaprojektowanie będzie oddziaływać na resztę tej zmieniającej się części miasta. Chciałem podkreślić, że współpraca inwestora z miastem jest wzorowa - mówił Bartosz Guss, zastępca prezydenta. Z kolei Rafał Przybył z firmy Vastint zastrzegł: to wciąż etap roboczy więc nie jest to efekt finalny wyglądu, ale chcemy aby Stara Rzeźnia była terenem otwartym, żywą częścią miasta.

Projektant Przemysław Borkowicz przedstawił koncepcję zagospodarowania tego poprzemysłowego unikalnego kompleksu. W przedniej części patrząc od strony ulicy Garbary znajdą się biurowce, we wnętrzu zabytkowe obiekty będą przeznaczone na usługi m.in. gastronomiczne, sklepy, ale także dla kultury. Ma tam też powstać sala na większe wydarzenia która pomieści ok. 500 osób. Dalsza część od strony Wzgórza Św. Wojciecha ma pełnić funkcje mieszkaniowe, powstaną tam apartamentowce. Całość ma być przeznaczona przede wszystkim dla ruchu pieszego oraz rowerowego, samochody mają parkować na podziemnych parkingach. Inwestor wspólnie z miastem chce od strony Wzgórza św. Wojciecha utworzyć aleję spacerową pomiędzy Starą Rzeźnią, a terenami na których powstanie nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Ma ona przebiegać od ul. Grochowe Łąki do ul. Północnej i ma nie być dostępna dla samochodów. W wielu miejscach zachowany będzie też charakterystycznych mur okalający teren, ale z licznymi wejściami.

Według zamierzeń inwestora prace projektowe i wszystkie potrzebne pozwolenia zajmą jeszcze ok. 1,5 roku, po tym okresie ma ruszyć etap budowlany inwestycji. W tej chwili plany przewidują, że projekt będzie realizowany od razu w całości. Tereny w okolicy Stare Rzeźni przechodzą intensywną przemianę z terenów przemysłowych w mieszkaniowe. Nowe bloki powstają na działkach po palarni kawy czy przy ulicach Północnej i Grochowe Łąki. Miasto przewiduje, że będzie mogło w całej tej okolicy zamieszkać do 20 tys. mieszkańców. Docelowo będą oni mogli korzystać z nowej linii tramwajowej, która Garbarami i ul. Szelągowską połączy się z tramwajem na Naramowice od pętli Wilczak.

Oprócz kwestii Starej Rzeźni radni zaopiniowali pozytywnie projekt nowego miejscowego planu dla obszaru obejmującego część Umultowa, Radojewa i Moraska.

Jan Gładysiak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019