grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Święto Poznania

XIV uroczysta sesja Rady Miasta Poznania

Fot. J. Gładysiak - grafika artykułu
Fot. J. Gładysiak

Jak co roku 29 czerwca, w dniu patronów Poznania świętych Piotra i Pawła, Poznań ma swoje święto. Z tej okazji odbyła się w poznańskim Ratuszu uroczysta sesja Rady Stołecznego Miasta Poznania. W jej trakcie wręczono wyróżnienia: Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania oraz Zasłużony dla Miasta Poznania. Przed sesją, w poznańskiej Katedrze, odprawiona została msza święta w intencji mieszkańców naszego miasta, której w tym roku przewodniczył arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Uroczystą sesję otworzył przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz, witając wszystkich zgromadzonych, wśród których - oprócz radnych, Prezydenta Poznania i jego zastępców - byli między innymi: wicemarszałek Senatu Marek Ziółkowski, senator Jadwiga Rotnicka, poseł Rafał Grupiński, przedstawiciele władz samorządowych, kościelnych, i poznańskiego korpusu konsularnego.

Grzegorz Ganowicz przypomniał o ważnych wydarzeniach czekających nas w najbliższym roku, w których Poznań będzie brał aktywny udział - prezydencja Polski w Unii Europejskiej oraz EURO 2012. Wymienił również ważne zadania dla Rady Miasta, wśród nich rewitalizację (odnowę centrum Poznania). G. Ganowicz dużą wagę przywiązuje także do "rewitalizacji" kultury, zwłaszcza w obliczu porażki w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Działania na rzecz aktywizacji życia kulturalnego podjął Sztab Antykryzysowy na rzecz poznańskiej kultury, a jesienią ma odbyć się Poznański Kongres Kultury.

W swoim wystąpieniu prezydent Poznania Ryszard Grobelny mówił o dobrym czasie dla Poznania, który realizuje obecnie wielkie inwestycje w miejską infrastrukturę pozwalającą się rozwijać jego mieszkańcom na różnych płaszczyznach.

Następnie wręczono Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania. W tym roku radni postanowili przyznać ten zaszczytny tytuł profesorowi Lechowi Trzeciakowskiemu. Wyrazili w ten sposób uznanie dla jego dorobku naukowego ze szczególnym uwzględnieniem badań nad dziejami Wielkopolski i Poznania oraz docenili zasługi w kształceniu młodzieży akademickiej. List od Adama Michnika, redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", z podziękowaniami i wyrazami hołdu dla profesora Lecha Trzeciakowskiego odczytał przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz.

Przyznano także trzy tytuły Zasłużonego dla Miasta Poznania.

Profesor Jacek Łuczak otrzymał tytuł w uznaniu dla swojego dorobku naukowego. Rada Miasta doceniła też jego starania na rzecz utworzenia i prowadzenia Hospicjum Palium.

Stefan Makné uhonorowany został za działania na rzecz niepodległości Polski i kultywowania pamięci o wojennej martyrologii Wielkopolan w latach niemieckiej okupacji, a także za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sportów lotniczych.

Filia Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP w Poznaniu otrzymała tytuł w uznaniu dla wielowiekowej obecności społeczności żydowskiej w Poznaniu i zasług dla jego rozwoju. Tytuł, w imieniu filii, odebrała jej przewodnicząca Alicja Kobus.

Podobnie jak w minionych latach, także i w tym roku wręczono Nagrody Miasta Poznania. Nagrodę Naukową Miasta Poznania otrzymał dr hab. Jacek Kowalski za opublikowanie pracy habilitacyjnej "Gotyk Wielkopolski".

Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania uhonorowany został Wacław Zimpel za wyjątkowe międzynarodowe osiągnięcia w obszarze współczesnej muzyki jazzowej potwierdzone uznaniem krytyków polskich i zagranicznych.

Nagrodę Sportową Miasta Poznania przyznano Julii Michalskiej za zdobycie brązowego medalu podczas Mistrzostw Świata w Wioślarstwie oraz Leszkowi Tylkowskiemu za całokształt pracy trenerskiej z zawodnikami szermierki.

Kapituły Nagród przyznały też młodym poznańskim naukowcom, twórcom i sportowcom stypendia naukowe, artystyczne i sportowe. Zostaną one wręczone laureatom w terminie późniejszym.

Na koniec włodarze miasta i goście przespacerowali się po Starym Rynku, na którym zaprezentował się oddział 15. Pułku Ułanów Poznańskich oraz parada artystów na ruchomych platformach. Przed wejściem wykonano także gliniane rzeźby patronów Poznania świętych Piotra i Pawła.