grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

UAM w kosmosie

Adamicku, Poznańuniversity, Uniadamickiewicz, Uniwerek - to możliwe do wyboru nazwy dla planetoidy dla uczczenia 100-lecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Tak poznańscy astronomowie postanowili uświetnić tę rocznicę.

Tor ruchu planetoidy UAM w Układzie Słonecznym. Pośrodku zaznaczono Słońca, wokół niego orbity kolejnych planet wraz z planetoidą 96765. Położenia wszystkich obiektów odpowiadają dniu, w którym UAM skończył 100 lat. - grafika artykułu
Tor ruchu planetoidy UAM w Układzie Słonecznym. Pośrodku zaznaczono Słońca, wokół niego orbity kolejnych planet wraz z planetoidą 96765. Położenia wszystkich obiektów odpowiadają dniu, w którym UAM skończył 100 lat.

W tym celu skontaktowali się ze swoimi czeskimi kolegami, którzy mają na koncie odkrycia wielu planetoid - okruchów skalnych, krążących po orbitach wokół Słońca - prosząc o nazwanie jednej z nich nazwą związaną z UAM. Wybrano obiekt o numerze katalogowym 96765, okrążający Słońce w średniej odległości 420 milionów kilometrów (trzy razy odległość Ziemia-Słońce). Orbita obiektu leży w tzw. Głównym Pasie planetoid, pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza.

Planetoida 96765 to obiekt skalny o średnicy ok. 3 km, której kształt przypomina klasyczną, poznańską "pyrę". Doba na tej planetoidzie jest trochę krótsza niż na Ziemi i trwa około 20 godzin. Z uwagi na niewielkie rozmiary obiekt nie posiada atmosfery, a grawitacja na jego powierzchni jest tak znikoma, że astronauta stojący na jej powierzchni miałby trudności z poruszaniem się, gdyż każdy krok powodowałby odlecenie na orbitę okołosłoneczną.

W zgodzie z zasadami nazewnictwa planetoid, opracowanymi przez Międzynarodową Unię Astronomiczną, Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM wybrał kilka potencjalnych nazw planetoidy dla UAM, zwracając się do społeczności Uniwersytetu, o wybranie jednej z nich w drodze konkursowej.

Możliwe nazwy to:

  • Adamicku
  • Poznańuniversity
  • Uniadamickiewicz
  • Uniwerek

Głosować można - tylko z komputerów znajdujących się w sieci UAM - na stronie Obserwatorium Astronomicznego UAM do 30 czerwca 2019 r., do o godz. 23.59.

Oprócz samej nazwy obiektu, której brzmienie nie zawsze w pełni odpowiada oficjalnej nazwie instytucji, w wykazie planetoid zapisane są kilkuzdaniowe wyjaśnienia, które tłumaczą powody nadania takiej, a nie innej nazwy oraz podają pełną nazwę beneficjenta. Skróty wieloznaczne, a do takich niestety należy UAM, są wykluczone.

oprac. red.