grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Wielkie centrum dla seniorów

Wmurowano kamień węgielny pod budowę największego w Polsce kompleksowego centrum senioralnego. Na terenie dawnego szpitala przy ul. Szkolnej powstanie klinika rehabilitacyjna, rezydencja zapewniająca całodobową opiekę, apartamenty ze wsparciem medycznym (w formule assisted living) oraz miejsce pobytu dziennego dla seniorów. Inwestycję realizuje ORPEA Polska.

Fot. Urząd Miasta Poznania - grafika artykułu
Fot. Urząd Miasta Poznania

Powierzchnia Centrum Senioralnego będzie wynosiła około 21 tys. m2. W całym kompleksie przewidywane jest ok. 400 miejsc dla starszych mieszkańców miasta. Otwarcie planowane jest na przełomie 2021 i 2022 roku.

Kompleks składać się będzie z kilku części: Rezydencji Na Szkolnej, dwóch budynków z apartamentami dla seniorów, Kliniki przy Starym Rynku oraz miejsca przeznaczonego na pobyt dzienny. Pomiędzy budynkami, na dziedzińcu, powstanie duży teren zielony - jego część  będzie otwarta i dostępna dla wszystkich poznaniaków.

Rezydencja zapewni 166 miejsc dla starszych osób, które wymagają całodobowej opieki i wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Apartamenty dla seniorów będą prowadzone w formule assisted living - to mieszkania przystosowane do potrzeb seniorów z mniejszymi obciążeniami medycznymi, gdzie można mieszkać i żyć samodzielnie, mając jednocześnie fachową opiekę medyczną, techniczną oraz usługi dodatkowe dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Klinika rehabilitacyjna zostanie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt. Będzie w niej działał profesjonalny basen rehabilitacyjny, w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz wieloosobowa kriokomora i tzw. "kuchenki terapeutyczne", w których pacjenci pod okiem specjalistów będą uczyć się zasad zdrowego odżywiania. Powstaną też sale gimnastyczne ze sprzętem dostosowanym do poszczególnych rodzajów rehabilitacji, a także gabinety terapii zajęciowej, w których będą przywracane utracone w wyniku choroby umiejętności. W klinice będzie można skorzystać z rehabilitacji neurologicznej (wczesnej oraz wtórnej), rehabilitacji ogólnoustrojowej, kardiologicznej i ambulatoryjnej.

Cały obszar, na którym znajdzie się inwestycja, jest częścią zespołu urbanistyczno-architektonicznego Starego Miasta, wpisanego do rejestru zabytków. Najważniejszym elementem historycznym w kompleksie - oprócz pozostałości murów miejskich - jest skrzydło dawnego klasztoru sióstr Karmelitanek Bosych. Wszystkie działania w jego obszarze są poprzedzone badaniami oraz muszą uzyskać zgodę Miejskiego Konserwatora Zabytków.

ORPEA Polska działa od 2001 roku. Jest liderem stacjonarnej opieki długoterminowej. Oferuje blisko 1000 miejsc w nowoczesnych domach opieki dla seniorów (pod marką MEDI-system oraz ORPEA Rezydencje) i klinikach, specjalizujących się w rehabilitacji neurologicznej, ogólnoustrojowej i kardiologicznej (pod marką MEDI-system oraz CLINEA Kliniki). Domy i kliniki są zlokalizowane na Mazowszu, w Chorzowie i we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów (formuła assisted living).

W domach mieszkają seniorzy, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia wymagają codziennego wsparcia i całodobowej opieki oraz osoby, które zakończyły pobyt w szpitalu po przebytej chorobie lub operacji, ale nie są jeszcze gotowe, by funkcjonować samodzielnie. Wśród podopiecznych są także osoby dotknięte tzw. chorobami otępiennymi (demencja) w przebiegu głównie choroby Alzheimera i Parkinsona. ORPEA Polska oferuje opiekę na oddziałach rehabilitacyjnych oraz w ośrodkach opiekuńczo-leczniczych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub w formie komercyjnej. Firma jest częścią największej w Europie sieci domów opieki i klinik rehabilitacyjnych ORPEA, obecnej w branży od 1989 roku z potencjałem blisko 94 tys. miejsc (ponad 930 placówek) w 12 krajach europejskich, a także w Brazylii, Chinach, Chile i Urugwaju.

oprac. red.