Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

ZTM szykuje nowe biletomaty

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Mera Operator. Będzie to drugi (po Mennicy Polskiej) podmiot, który dostarczy i będzie zarządzał biletomatami stacjonarnymi. Sieć biletomatów w Poznaniu zostanie rozbudowana o kolejnych 25 automatów.

Fot. ZTM Poznań
Fot. ZTM Poznań

Obecnie do dyspozycji pasażerów jest 90 automatów, która umożliwiają zakup biletu papierowego lub doładowanie karty PEKA. Około 30 proc. wartości sprzedaży biletów pochodzi właśnie z doładowywania tPortmonetki, zakupu biletów okresowych lub czasowych w automatach. Do połowy przyszłego roku sieć zostanie zwiększona o kolejnych 25 biletomatów, które dostarczy i ustawi Mera Operator.

- Podejmując decyzję o lokalizacjach będziemy brali pod uwagę wskazania Rad Osiedli oraz samorządów aglomeracji poznańskiej, z którymi wspólnie organizujemy transport - mówi Jan Gosiewski, Dyrektor ZTM Poznań.

Do Poznania trafią nowoczesne biletomaty stacjonarne BS-10. Automat zaprojektowany i produkowany w Merze, umożliwia przeprowadzenie szybkich transakcji kartami zbliżeniowymi, stykowymi oraz telefonami komórkowymi za pomocą systemu płatności BLIK. Automaty obsługują również gotówkę oraz wydają resztę. Automat został opracowany z myślą o osobach z niepełnosprawnościami i spełnia wszystkie europejskie standardy dostępności dla osób z ograniczeniami ruchu oraz wzroku. Automaty biletowe zostaną również wyposażone w baterie solarne. Ogniwa fotowoltaiczne zainstalowane na daszku automatu zmieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Zastosowane rozwiązanie ogranicza zużycie energii oraz redukuje koszty eksploatacji biletomatu.

Automaty będą sukcesywnie montowane - o poszczególnych lokalizacjach i udostępnianiu biletomatów ZTM będzie informować na bieżąco.

oprac. red.