Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Schronisko i program dla bezdomnych zwierząt

Nowe schronisko dla zwierząt ma powstać na Kobylepolu. Radnym z Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej przedstawiono stan realizacji tego projektu. Omówiono także nowy program opieki nad zwierzętami bezdomnymi.

fot. Schronisko.com
fot. Schronisko.com

Radnym z Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej zajęli się nową siedzibą schroniska dla zwierząt. Miejsce, w którym od ponad 50 lat jest ono zlokalizowane jest już przestarzałe i za małe. Nie można oddzielić zwierząt zdrowych od chorych, brakuje wybiegów, miejsca dla wolontariuszy. To wszystko ma się znaleźć w nowych wnętrzach, które zostaną wybudowane na miejskich gruntach na Kobylepolu.

Po kilku latach negocjacji z tamtejszymi mieszkańcami, którzy obawiali się hałasu, znaleziono konsensus. Niestety, w tym czasie projekt, który był wyceniony na 30 mln zł ze względu na trudną sytuację na rynku budowlanym zdrożał do 47 mln zł. Miasto zaczęło więc szukać oszczędności rezygnując np. z zielonych dachów i w kolejnym postępowaniu najtańsza oferta opiewała na 37 mln zł. Jak mówił Maciej Dźwig, dyrektor Usług Komunalnych urzędnicy starają się teraz pozyskać partnerów prywatnych i zachęcić biznes do współpracy.

Radnym przedstawiono również nowy Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu. W dokumencie omówiono  różne zagadnienia z tego obszaru m.in. poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt, kastracje i sterylizacje czy prowadzenie schroniska. Na realizację programu łącznie zaplanowano 3,1 mln zł. Wśród nowości można znaleźć większe środki na edukację, współpracę z organizacjami pozarządowymi i dopłaty do sterylizacji i kastracji zwierząt które mają właścicieli, do tej pory sterylizowano na koszt miasta tylko zwierzęta bezdomne.

Beata Szeszuła

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019