grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

SESJA: Nie będzie stanowiska w sprawie oświaty

Wtorkowa sesja Rady Miasta skupiła się na dyskusji o zbliżających się zmianach w sieci szkół ponad gimnazjalnych (docelowo ponad podstawowych) po reformie oświaty i nowym regulaminie dla największych poznańskich cmentarzy komunalnych.

. - grafika artykułu
fot. A. Solak

Regulamin cmentarzy

Jedna z dłuższych dyskusji dotyczyła dwóch poznańskich cmentarzy komunalnych. Od lipca miasto przejmuje od spółdzielni Universum zarządzanie cmentarzami na Junikowie i Miłostowie stąd konieczność przyjęcia koniecznych aktów prawnych. Regulamin ma ustalać przepisy porządkowe dla wszystkich użytkowników nekropoli, podobnie jak ustala się je choćby dla użytkowników parków czy skwerów. Przepisy szczegółowe np. w sprawach ekshumacji czy pracy firm kamieniarski określi osobne rozporządzenie prezydenta.

- W proponowanym przez nas regulaminie prócz standardowych przepisów porządkowych znalazły się też wszelkie praktyczne informacje dla odwiedzających cmentarze, jak na przykład godziny otwarcia biur cmentarnych - wyjaśniali autorzy projektu.

Komisja Gospodarki Komunalnej zgłosiła wcześniej dwie uwagi do projektu regulaminu. Pierwsza dotyczyła dopisania definicji operatora cmentarza do jego treści, druga - zabronienia utwardzenia grobu bez zgody biura cmentarnego (co w gruncie rzeczy jest tożsame ze zgodą operatora, jaką przewiduje regulamin).

- Do tej pory nie było żadnych regulacji w tej sprawie, a miasto nie miało dostępu do różnego typu skarg składanych przez mieszkańców, bo takie informacje nie trafiały do miasta. Mimo że większość mieszkańców miała przekonanie, że Uniwersum jest spółką miejską. To dlatego, że wydzielono ją w 1975 roku z Zarządu Zieleni Miejskiej - zaznaczał radny Jan Sulanowski.

- W przypadku zastrzeżeń większego kalibru niż porządkowe, użytkownicy zawsze będą mogli złożyć skargę do Głównego Biura Cmentarnego, prowadzonego przez Usługi Komunalne, lub odwołać się do miasta - tłumaczą autorzy dokumentu.

Szkoły do poprawki?

Drugim tematem głównym wtorkowej sesji było ewentualne przekształcenie wybranych szkół ponad gimnazjalnych (docelowo liceów) od roku szkolnego 2022/23. Mowa o szkołach o niskim poziomie nauczania i tych nie cieszących się powodzeniem u uczniów wybierających dalszy kierunek nauki po ukończeniu gimnazjum. - Chodzi o dostosowanie liczby uczniów w takich szkołach do realnych potrzeb po 2020 roku - mówił radny Tomasz Lipiński, przedstawiając projekt restrukturyzacji sieci szkół średnich.

Przeciwnikiem projektu jest większość radnych Komisji Oświaty i Wychowania, która ma do tej propozycji wiele zarzutów. - Tą sprawą powinna zająć się Rada kolejnej kadencji - uważa Przemysław Alexandrowicz, jej przewodniczący. - Poza tym jeśli z wyprzedzeniem damy uczniom i rodzicom sygnał, że daną placówkę chcemy zamknąć, nikt nie będzie tam składać papierów - uzasadniał.

Zgodziła się z nim radna Katarzyna Kretkowska: - Jeśli coś planować, to konkretnie. Samo deklarowanie stanowiska w sytuacji tak zmiennej jak obecna, jest nielogiczne i bezzasadne, a przede wszystkim demotywujące dla szkół - uważa.

- Chcemy jedynie rozpocząć ogólną dyskusję, dając sobie czas na wypracowanie najlepszych rozwiązań, nie przesądzając w tej chwili o likwidacji żadnej ze szkół - bronił projektu radny Lipiński. Wtórował mu wiceprezydent Mariusz Wiśniewski: - To ważkie decyzje, które nie powinny być podejmowane w zaciszu gabinetów albo za pięć dwunasta.

Ostatecznie Rada zdecydowała o nieprzyjęciu stanowiska w tej sprawie stosunkiem głosów 15:15.

Dom Autysty i plany przestrzenne

Radni zdecydowali we wtorek o przyznaniu bonifikaty dla Fundacji Dom Autysty, która chce wybudować budynek, w którym będą prowadzone specjalistyczne warsztaty dla osób z autyzmem. Mają się w nim znaleźć również mieszkania treningowe przysposabiające chorych do samodzielnego życia. Chodzi o zwolnienie od pierwszej opłaty i opłat rocznych z racji użytkowania wieczystego nieruchomości miejskiej. Inwestycja ma zostać zlokalizowana na tyłach Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza przy ul. Szamarzewskiego. Zdaniem radnych to najlepsza lokalizacja, bo funkcjonujący tam ośrodek już teraz zajmuje się pomocą osobom zmagającym się z autyzmem.

Rada przyjęła ponadto trzy uchwały planistyczne, uchwalając przystąpienie do sporządzania planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Szelągowskiej i Wilczak i Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz mpzp dla strefy przemysłowej przy ulicy Bałtyckiej. Zdecydowała również, że na skwerze Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, położonym na skrzyżowaniu ulicy Strzeleckiej i Królowej Jadwigi stanie obelisk, upamiętniający ludzi, którzy podczas II wojny światowej nieśli pomoc obywatelom narodowości żydowskiej.

Anna Solak