Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

-SESJA- Współpracować z gminami może tylko miasto

Rada Osiedla Krzyżowniki-Smochowice chciała nawiązać współpracę z gminami: Tarnowem Podgórnym i Rokietnicą, ale prezydent unieważnił uchwałę w tej sprawie, a Rada Miasta podtrzymała decyzję prezydenta, że nie jest to kompetencja rad osiedli.

fot. Powiat.poznan.pl
fot. Powiat.poznan.pl

Radni  podczas sesji Rady Miasta Poznania odrzucili jako niezasadne odwołanie Rady Osiedla Krzyżowniki-Smochowice od decyzji prezydenta unieważniającej jedną z uchwał tejże rady. Chodziło o uchwałę ws. nawiązania współpracy z gminami Tarnowo Podgórne i Rokietnica przy realizacji jednego z zadań.

Prezydent podjął taką decyzję, bo w opinii służb miejskich jedynie miasto jako gmina ma uprawnienia do zawierania takich porozumień, co wynika z ustawy o samorządzie gminnym. Ponad to rady osiedli nie maja osobowości prawnej. Jednak rada osiedla odwołała się od takiego rozstrzygnięcia. W swoim odwołaniu podnosiła, że ma ona do tego prawo, bo statut rad osiedli dopuszcza współpracę z innymi organizacjami i jednostkami.

Komisja Współpracy Lokalnej i Porządku Publicznego Rady Miasta Poznania, którą zajmowała się tą sprawa uznała, że pod pojęciem "inne podmioty" w statucie rady osiedla, przy katalogu potencjalnych partnerów dla rady osiedla, nie można rozumieć innych gmin, bo taka współpraca należy wyłącznie do kompetencji gminy. Komisja uznała więc decyzję prezydenta za prawidłową i zgodnie z tą rekomendacją decyzję podjęła Rada Miasta.

Oprócz tego podczas sesji dwójka radnych złożyła oświadczenia. Radna Ewa Jemielity chce wyjaśnień od władz miasta w sprawie leasingowania sprzętu medycznego przez dwa miejskie szpitale im. Raszei i im. Strusia. W opinii radnej ceny sprzętów są mocno zawyżane. Radna chce też wyjaśnień ws. dotacji dla stowarzyszeń działających w Forcie Va, jej zdaniem dochodzi tam do nieprawidłowości. Z kolei radny Paweł Sowa apeluje do radnych w sprawie podpisywania się pod jego apelem ws. utworzenie połączenia lotniczego Poznań-Amsterdam.

Jan Gładysiak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019