grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

-SESJA- Zgoda na pomnik Bohdana Smolenia

Rada Miasta wyraziła zgodę na wybudowanie pomnika dla Bohdana Smolenia. Ten znany artysta kabaretowy zmarł w 2016 roku. Radni zdecydowali też o ustanowieniu obecnego roku Rokiem Bambrów, w tym roku mija 300 lat od ich przybycia do Poznania.

Bohdan Smoleń w programie kabaretu Tey "Zbiórka, czyli z rolnictwem na Tey" w siedzibie kabaretu przy ul. Woźnej, 1978 r., fot. Jerzy Nowakowski / cyryl.poznan.pl - grafika artykułu
Bohdan Smoleń w programie kabaretu Tey "Zbiórka, czyli z rolnictwem na Tey" w siedzibie kabaretu przy ul. Woźnej, 1978 r., fot. Jerzy Nowakowski / cyryl.poznan.pl

Radni podczas dzisiejszej sesji przychylili się do pomysłu postawienie w Poznaniu pomnika dla Bohdana Smolenia. Uchwała wyrażająca zgodę na upamiętnienie tej postaci zostało przyjęta niemal jednogłośnie. Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu, które zabiega o postawienie monumentu chce by stanął on na skwerze między ulicą Rybaki a Strzałową w pobliżu Charlie Monroe Kino Malta. Zostanie zbudowany według projektu pt. "Aaa tam cicho być", którego autorem jest Piotr Socha - zwycięzca konkursu zorganizowanego dla studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Bohdan Smoleń wspólnie z Zenonem Laskowikiem tworzył kabaret tej "Tey", który w latach 70. i 80. gromadził na swoich występach tłumy fanów. Z pewnością zapamiętany też zostanie jako listonosz Edzio w serialu komediowym "Świat według Kiepskich". W ostatnich latach zajmował się działalnością społeczną. W roku 2007 r. założył fundację "Stworzenia Pana Smolenia" zajmującą się hipoterapią dla dzieci. W 2009 roku z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Zmarł w grudniu 2016 roku.

Rada Miasta podjęła też uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Bambrów. Decyzja ma służyć upamiętnieniu 300-lecia przybycia osadników z Bambergu do Poznania. - 300 lat współpracy pokazało, że obecność Bambrów miała znaczący wpływ na sytuację społeczną i gospodarczą Poznania - zauważył Grzegorz Jura, przewodniczący komisji kultury i nauki Rady Miasta Poznania, który referował uchwałę w tej sprawie. Miejscy radni przyjęli ją jednogłośnie.

jg, aj, wi

© Wydawnictwo Miejskie Posnania