grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Nie ma wolności bez samorządności

Samorządowcy z całego kraju obawiają się powrotu do centralizacji i jednoczą swoje działania. Uchwalili wspólny apel i Kartę Samorządności. Przewodniczący Rady Miasta Poznania zapowiada, że zwróci się do radnych o poparcie tego dokumentu.

Fot. Związek Miast Polskich - grafika artykułu
Fot. Związek Miast Polskich

W miniony czwartek, z inicjatywy organizacji samorządowych (Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Powiatów Polskich, Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Województw RP i Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych) odbyło się Forum Samorządowe, największe spotkanie samorządowców w ostatnich latach. Wzięło w nim udział ok. 1600 osób.

Samorządowcy nie zgadzają się na wprowadzane i zapowiadane przez rząd zmiany, szczególnie o charakterze ustrojowym, dlatego postanowili działać wspólnie i solidarnie. Podczas spotkania przyjęto apel w obronie samorządności terytorialnej w Polsce oraz podpisano wypracowaną wspólnie Kartę Samorządności.

W apelu czytamy m.in.: "My obywatele, przedstawiciele gmin, powiatów oraz województw z całej Polski wraz z reprezentacjami ogólnopolskich i regionalnych organizacji samorządowych wspólnie wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec wprowadzanych i zapowiadanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zmian prawa samorządowego w Polsce, w szczególności o charakterze ustrojowym. Zmiany te zmierzają do ponownej centralizacji państwa oraz pozbawienia samorządu terytorialnego możliwości - zagwarantowanego w Konstytucji RP - rzeczywistego uczestnictwa w sprawowaniu władzy publicznej. Działania te pozostają w sprzeczności z konstytucyjną zasadą pomocniczości i prowadzą do pozbawienia członków społeczności lokalnych przysługujących im praw i uprawnień.".

Z kolei w Karcie Samorządności stwierdza się m.in., że samorząd terytorialny stanowi fundament demokratycznego państwa, a jego odbudowa przyniosła społecznościom lokalnym autonomię, możliwość decydowania o swoim losie i jest najbardziej udaną z polskich reform. "Ograniczenie praw wyborczych obywateli, pozbawienie przedstawicieli mieszkańców gmin samodzielności w realizacji zadań publicznych, swobody w gospodarowaniu ich wspólnym majątkiem, wolności we współdziałaniu z innymi jednostkami spowoduje zahamowanie rozwoju lokalnego, zgodnego z oczekiwaniami mieszkańców. Odbieranie kompetencji gminom, powiatom i województwom, przekazywanie ich administracji centralnej, oddalonej od obywateli i niepoddanej ich kontroli, to odejście od demokracji. Stanowczo się temu sprzeciwiamy" - piszą samorządowcy w wydanym dokumencie.

Samorządy planują także uchwalać ten ostatni dokument w swoich miastach, powiatach i województwach. "Zwrócę się do Rady Miasta Poznania i wszystkich klubów radnych o zaakceptowanie Karty przez poznański samorząd" - zapowiada na portalu społecznościowym Grzegorz Ganowicz, przewodniczący poznańskiej Rady Miasta.

Kolejną inicjatywą, która powstała w obliczu poczucia odpowiedzialności obywateli za państwo, jest powołanie Samorządowego Komitetu Protestacyjnego, który ma reagować na zmieniającą się rzeczywistość, planować w sposób skoordynowany różne akcje.

oprac. mat.

Zobacz także: