grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Nowy radny złożył ślubowanie

Zmiany w składzie Rady Miasta spowodowane powołaniem Tomasza Lewandowskiego na stanowisko zastępcy prezydenta Poznania. Radni wygłosili też oświadczenia, a Jarosław Ziętara został patronem fragmentu dotychczasowej ul. Marcelińskiej.

radny Henryk Kania - grafika artykułu
radny Henryk Kania

Po wakacyjnej przerwie radni miejscy wrócili do pracy podczas sesji Rady Miasta 6 września. Rada miasta po złożeniu ślubowania przyjęła w poczet radnych Henryka Kanię, który objął mandat po Tomaszu Lewandowski, który od 1 sierpnia jest zastępcą prezydenta. Henryk Kania do tej pory był radnym osiedlowym na Głuszynie. Radny Kania będzie pracował w Komisjach Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej, Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego oraz Komisji Samorządowej. Henryk Kania będzie też reprezentował miasto w zgromadzeniu Związku Międzygminnego GOAP. Na stanowisku przewodniczącego Klubu Radny Zjednoczonej Lewicy Tomasza Lewandowskiego zastąpiła Katarzyna Kretkowska. Klub radnych tworzy pięciu radnych z Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Inicjatywy Polskiej.

W oświadczeniach radny Bartosz Zawieja zaapelował o budowę basenu krytego przy odkrytej pływalni w parku Kasprowicza. Swój pomysł argumentuje tym, że wkrótce ma być zamknięty dla ogółu mieszkańców dostęp do basenu policyjnego "Olimpia". W kolejnym stanowisku radna Ewa Jemielity  chce wyjaśnienia wpływów radnego osiedlowego Krzysztofa Kłoskowskiego na prace urzędników Biura Koordynacji Projektów. Radna podniosła też sprawę wypowiedzi publicznych Kłoskowskiego, który jej zdaniem wielokrotnie publicznie ją obrażał, a także groził jej przemocą fizyczną.

 Natomiast w swoim oświadczeniu radna Katarzyna Kretkowska wezwała radnego PiS Michała Grzesia do zaprzestania nagonki na dyrektor Ogrodu Zoologicznego Ewę Zgrabczyńską. W opinii radnej radny Grześ w mediach i na forach publicznych oraz za sprawą wielkokrotnych interpelacji do prezydenta złośliwie i w sposób nieuzasadniony przedstawia pracę dyrektor Zgrabczyńskiej w krzywym zwierciadle ze szkodą dla ZOO i wizerunku Poznania.  

Następnie Rada Miasta zdecydowała  o przystąpieniu do sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszarów:  Cmentarz Miłostowo, rejon ulic Maszewskiej i Myśliborskiej, rejon ulic Solna - Działowa, Plac Wiosny Ludów - ulica Wysoka, rejon ulicy Wirskiej, rejon ulic Półwiejskiej, Krysiewicza i Ogrodowej. Uchwalono też miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla obszarów: ul. Skibowej i rejon Górczyn.

Rada Miasta zdecydowała także o nadaniu nazwy fragmentowi ul. Marcelińskiej nazwy ul. Jarosława Ziętary. Patron ulicy to dziennikarz Gazety Poznańskiej, który zaginął w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach we wrześniu 1992. Prawdopodbnie został zamordowany, w efekcie jego działalności jako dziennikarz śledczy opisujący patologie przekształceń gospodarczych po 1989 roku. Fragment ulicy, który nosi jego imię, znajduje się przy budyku gdzie mieściła się redakcja Gazety Poznańskiej, obecnie jest tam siedziba m.in. Głosu Wielkopolskiego.

  (jg)