Biuletyn Miejski

Aktualności

- SESJA - Lidia Dudziak: dlaczego nie powieszono flag Solidarności?

Poznańska "Solidarność", jak co roku poprosiła o wywieszenie w dniu 31 sierpnia flag narodowych i flag Solidarności. ZDM jednak odmówił tłumacząc to innymi obowiązkami. Radna Lidia Dudziak domaga się wyjaśnień. Władze miasta ubolewają i przepraszają za zaistniają sytuację.

fot. Wikipedia/ MOs810
fot. Wikipedia/ MOs810

Od roku 2005 dzień 31 sierpnia obchodzony jest jako święto państwo Dzień Wolności i Solidarności. Ustanowiony został na pamiątkę podpisanych w ten dzień 1980 roku Porozumień Sierpniowych, w rezultacie których m.in. powstały Niezależne Samorządne Związki Zawodowe "Solidarność"

W Poznaniu na czas obchodów w ten dzień dekorowano odcinek al. Niepodległości flagami narodowymi oraz flagami Solidarności. Uczestnicy oficjalnych uroczystości przechodzili od kościoła Dominikanów na plac Mickiewicza, gdzie składano kwiaty pod poznańskimi krzyżami.

W tym roku uroczystości były podobne, ale flagi się nie pojawiły, o czym poinformowała radna Lidia Dudziak podczas sesji Rady Miasta 5 września. - Poznańska Solidarność, jak co roku zgłosiła taką prośbę do ZDM - powiedziała Lidia Dudziak. Ta miejska jednostka jednak odmówiła powieszenia flag tłumacząc to innymi obowiązkami, w związku z licznymi pracami remontowymi i zmianą organizacji ruchu w Poznaniu.

Radna Lidia Dudziak prosi o wyjaśnienie tej sytuacji. - Jesteśmy zniesmaczenie taką sytuacją, chce wierzyć, że ta decyzja nie była uzgodniona w prezydentem - mówi Dudziak.

Do sprawy nawiązał też podczas pytań i interpelacji Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta: - Jestem zbulwersowany odpowiedzią ZDM w sprawie obchodów 31 sierpnia.  Chciałbym zapytać o opinię w tej sprawie Pana Prezydenta, bo takie wydarzenie w przyszłości jest niedopuszczalne - pytał Ganowicz.

W imieniu Urzędu Miasta w tej kwestii wypowiedział się Maciej Wudarski, zastępca prezydenta, któremu podlega Zarząd Dróg Miejskich: - Ubolewam i przepraszam za tę sytuację, ze strony Pani Dyrektor ZDM zabrakło czujności. W porozumieniu z Gabinetem Prezydenta wypracujemy sposób działania w takich sprawach by w przyszłym roku taka sytuacja nie miała już miejsca - powiedział Maciej Wudarski.

(jg)