Biuletyn Miejski

Aktualności

- SESJA - Pomoc dla Gniezna, decyzje ws. nazw ulic i integracja z Kleszczewem

Będzie pomoc dla Gniezna po nawałnicach, integracja komunikacji z gminą Kleszczewo oraz przekazanie budynku przy ul. Prusa marszałkowi województwa. Nie będzie natomiast uchwał w sprawie nowych nazw dla ul. Chwiałkowskiego, o nowej nazwie zdecyduje Wojewoda Wielkopolski.

fot. Biuro Prasowe UMP
fot. Biuro Prasowe UMP

Na pierwsze sesji po wakacjach 5 września spotkała się Rada Miasta. Na początku podjęto stanowisko o ogłoszeniu roku 2018 Rokiem Powstania Wielkopolskiego. Wiąże się to z 100. rocznicą wybuchu tego czynu zbrojnego. " Powstanie wielkopolskie należy do jednych z chlubnych kart naszych dziejów. Jest jednym z nielicznych czynów zbrojnych zakończonych sukcesem... Było wcześniej przygotowane i przeprowadzone zgodnie z poznańskim etosem" - napisali radni w okolicznościowym stanowisku. Dokument zostanie przekazany także do Marszałka Sejmu RP by ten podjął inicjatywę ogłoszenia roku 2018 Rokiem Powstania Wielkopolskiego przez sejm.

Następnie radni podjęli decyzje w sprawie uchwał planistycznych. Pierwsza z nich dotyczyła przystąpienia do sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ul. Berdychowo. Politechnika Poznańska będzie budować tam nową siedzibę Wydziału Architektury. W koncepcji uczelnia przewiduje też powstanie w sąsiedztwie nowego wydziału jeszcze trzech budynków. Ma to być nowa siedziba dla rektoratu, budynek nowych technologii oraz budynek wielofunkcyjny. Zmiany w miejscowym planie są potrzebne, bo obecne uniemożliwiają realizację aktualnych  planów politechniki. Radni zagłosowali za przystąpieniem do sporządzenia tego planu. Podobna pozytywna decyzja dotyczy też rejonu ul. Dobromiły. Uchwalono natomiast plany dla kamienicy na rogu ul. Paderewskiego i Szkolnej. Ta zmiana umożliwi właścicielowi rewitalizację i rozbudowę tej zniszczonej od lat kamienicy. Uchwalono także plan dla rejonu ul. Bursztynowej i Łagodnej.

Zdecyduje wojewoda

W bloku uchwał nazewniczych Rada Miasta wycofała się z nadania nowej nazwy dla ul. Marcina Chwiałkowskiego. To ostatnia ulica, która zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną powinna zmienić nazwę. Jednak z powodu przekroczenia terminu 31 sierpnia zmiana nazwy tej ulicy teraz sprawiła by, że mieszkańcy nie mieli by darmowej wymiany dokumentów. Dlatego wycofano ten projekt i nową nazwę - zgodnie z ustawą - nada Wojewoda Wielkopolski. Proponowana nazwa dla ul. Chwiałkowskiego to był ul. Chwiałka (dla jednej części) oraz ul. Jana Spychalskiego.

Pojawią się natomiast inne nazwy ulic: na Strzesznie będzie ul. Zdzisława Dworzeckiego, na Kobylepolu ul. Pomidorowa, a skwer przy lokomotywie obok Stadionu Miejskiego będzie nosił imię Tercetu ABC - legendarnych piłkarzy Lecha Poznań: Teodora Anioła, Edmunda Białasa i Henryka Czapczyka.

Będzie pomoc dla Gniezna

Rada Miasta zdecydowała również o zmianach w budżecie miasta w tym takich umożliwiających pomoc finansową dla miasta Gniezna na naprawę szkół po sierpniowych nawałnicach. - Propozycją miasta Poznania jest przekazanie 234 tys. zł z przeznaczeniem na dwa zadania. - powiedziała  Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. Z tych pieniędzy 84 tys. zł pójdą na naprawę dachu w budynku wielorodzinnym, a 150 tys. zł na naprawę oświetlenia m.in. w parkach miejskich oraz iluminacji w gnieźnieńskiej katedrze.

Decyzją rady miasto będzie mogło się też ubiegać o środki unijne na dofinansowanie termomodernizacji szkół. Jeśli pieniądze uda się zdobyć na ocieplenie może liczyć sześć kompleksów budynków za kwotę 10 mln zł.

Dzięki uchwale radnych możliwy będzie także remont generalny budynku przy ul. Prusa 3. Mieści się tam Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury oraz Miejska Pracownia Urbanistyczna. Ponieważ MPU do końca roku ma się przenieść do biurowca przy ul. Za Bramką, miasto chce nieodpłatnie przekazać swoją część budynku Samorządowi Województwa Wielkopolskiego, do którego należy biblioteka. Jeden właściciel budynku ułatwi zaplanowany już remont tego budynku oraz nowe przestrzenie dla biblioteki, która zajmie cały budynek.

Integracja z gminą Kleszczewo

Rada Miasta uchwaliła pakiet uchwał dotyczących integracji komunikacji publicznej z gminą Kleszczewo. Na tej zmianie mają skorzystać nie tylko mieszkańcy tej gminy, ale też mieszkańcy Szczepankowa i Spławia, którzy zyskają większą liczbę linii autobusowych. Zdecydowano także o zniżkach dla doktorantów, uchwałę w tej sprawie przedstawił klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Po wejściu rozwiązania w życie wszyscy doktoranci będą mogli korzystać ze zniżek, a nie tylko ci którzy studiują na uczelniach w Poznaniu. Radni zdecydowali także o likwidacji spółki WRH MRS, która przed laty powstała by wybudować hale sprzedażowe na Franowie. Do tego jednak nigdy nie doszło, majątek spółki w postaci nieruchomości mieszczących się za centrum handlowym M1, przejmie miasto.

Jan Gładysiak