grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

-SESJA- Przygotują plan dla parku Dąbrowskiego

Rada Miasta na dzisiejszej sesji zdecydowała o zmianie swoich decyzji sprzed lat, teraz Miejska Pracownia Urbanistyczna będzie pracować nad miejscowym planem dla mniejszego obszaru, który obejmie park J. H. Dąbrowskiego. Radni zajmowali się także uchwałami planistycznymi dla rejonu ul. Półwiejskiej, Ławicy i Radojewa.

fot. Poznan Film Commission - grafika artykułu
fot. Poznan Film Commission

Rada Miasta zajęła się obowiązującą uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Starego Browaru i parku znajdującego się przy nim, terenu biurowców przy placu Andersa, ul. Ratajczaka i skrzyżowań ul. Królowej Jadwigi z Wierzbięcicami i ul. Półwiejską. Z wnioskiem o uchylenie prac nad tym planem wystąpił inwestor firma Skanska, budująca tzw. Nowy Rynek. Granica przyszłego planu przebiega tak, że wchodzi na teren toczącej się inwestycji.

 Rada pomysł uchylenia prac nad tym planem przegłosowała, a następnie przyjęła kolejną uchwałę, która wydziela z tego obszaru mniejszy rejon, dla którego Miejska Pracownia Urbanistyczna miała by opracować plan. To przede wszystkim teren parku im. J.H. Dąbrowskiego przy Starym Browarze i dołączenie do tego ul. Ogrodowej, chodzi o zabezpieczenie tej części miasta w kształcie jaki jest obecnie. Pozostały wyłączony obszar na razie nie miał by przygotowywanego planu, bo są tam już przygotowywane lub trwają inwestycje zgodne z wydanymi zgodami m.in. biurowiec przy pl. Andersa nie ma więc zagrożenia niekontrolowanej zabudowy.  

Problem z planem dla ul. Półwiejskiej

Problematyczny okazał się następny z projektów uchwały, który zakłada uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania dla rejonu wydzielonego ulicami Półwiejską, Ogrodową i Krysiewicza.  Chodzi przede wszystkim o niedawną inwestycję w biurowiec przy ul. Półwiejskiej. Wobec skarg składanych do tej inwestycji usankcjonowanie budynków w planie sprawi, że miastu nie będzie groziło w przyszłości konsekwencje za wydanie na ten obiekt pozwolenia na budowę. Jednak prokuratura wysłała w tej sprawie pismo by Rada Miasta wstrzymała się z decyzją o planie. Zastępca prezydenta Maciej Wudarski poinformował, że urząd jest gotowy do bronienia swoich racji i plan powinien zostać uchwalony. W konsekwencji dyskusji, a także głosów mieszkańców ostatecznie na razie projekt został wycofany z obrad Rady Miasta. Urzędnicy przygotują radym wyjaśnienia na piśmie na zarzuty stawiane m.in. przez prokuraturę.

Plan ochroni skwer

Trzeci z projektów, którym zajęli się radni to plan dla rejonu ul. Jachowicza na Ławicy, nowy plan zmienia jeden z fragmentów dotychczasowego planu i sankcjonuje teren zielony znajdujący się w tamtym miejscu. Pierwotnie skwer ten mógł być zabudowany, teraz skwer będzie chroniony przed zabudową. Rada uchwaliła miejscowy plan dla tego obszaru.

Plan dla Radojewa ponownie do komisji

Ostatnią z uchwał planistycznych był miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla wsi Radojewo. Zdaniem autorów plan ma chronić ten obszar, bo jest tam obszar natura 2000 stąd m.in. specjalne warunki zabudowy w projekcie planu. Natomiast zdaniem mieszkańców zapisy planu ograniczą im możliwości zabudowy ich działek, ponad to niektórzy radni podnosili, że plan nie jest zgodny ze studium, co może skutkować zakwestionowaniu tego przez służby wojewody. W odpowiedzi MPU odrzuca te zarzuty i wskazuje, że wszystko jest zgodne z kierunkami zapisanymi w studium. Ostatecznie Rada Miasta zdecydowała o ponownym skierowaniu projektu planu do Komisji Polityki Przestrzennej.

Jan Gładysiak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania