Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Sierpień Bambrów!

Z okazji 300. rocznicy przybycia do Poznania pierwszych osadników z Bambergu w sierpniowym numerze IKS-a sięgamy do korzeni tej poznańsko-bamberskiej współpracy. Ale to zdecydowanie nie jedyny powód, dla którego warto zajrzeć do najnowszego numeru.

fot. WMP
fot. WMP

Nie ma Poznania bez Bambrów. Osadnikom z Bambergu przybyłym do Wielkopolski 300 lat temu przypisuje się wiele pozytywnych cech, które przeczą krzywdzącemu i powszechnemu stereotypowi, że "bamber" to nieobyty prostak. W roku jubileuszu podejmowane są działania, które mają na celu pokazanie, kim i jacy naprawdę byli. Wyjątkowa rocznica to znakomity pretekst, by na nowo opowiedzieć historię Bambrów, przybliżyć ich kulturę, przypomnieć miejsce, jakie zajmują w historii Poznania.

Intensywny sierpień #NaWolnym. Krystyna Janda, Jan Peszek, Andrzej Seweryn, gościnne spektakle teatrów z Gdyni, Warszawy, Wrocławia, Łodzi i Gniezna... - cykl Teatr #NaWolnym nabiera rozmachu. Po raz czwarty odbędzie się w sierpniu na dziedzińcu Urzędu Miasta. Bilety znikają!

Mroczna sztuka. - W pełnych metrażach musisz opowiedzieć historię i zadbać o zachowanie właściwego nastroju - mówi w rozmowie z IKS-em Tim Allen, brytyjski animator, jeden z gości tegorocznego festiwalu Animator. Pracował jako główny animator przy nominowanej do Oscara animacji pełnometrażowej Wesa Andersona Wyspa psów i innych znanych produkcjach animowanych, m.in. Gnijąca panna młoda i Frankenweenie Tima Burtona, Fantastyczny Pan Lis Wesa Andersona czy Nazywam się Cukinia Claude'a Barrasa.

Książka zrodzona z gniewu - o wydanej niedawno książce O jeden las za daleko. Demokracja, kapitalizm i nieposłuszeństwo ekologiczne w Polsce opowiada jej współredaktor, profesor Przemysław Czapliński.

sk