Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

"Stary Rynek" na Starym Rynku

Między Odwachem i Arsenałem została otwarta plenerowa wystawa wielkoformatowych zdjęć Starego Rynku przygotowana przez wirtualne muzeum historii Poznania CYRYL, działające w ramach Wydawnictwa Miejskiego Posnania, i Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu.

Fot. M. Malinowski, © Wydawnictwo Miejskie Posnania
Fot. M. Malinowski, © Wydawnictwo Miejskie Posnania

Na wystawie zaprezentowano 20 fotografii i pocztówek archiwalnych, które ukazują Stary Rynek w różnych odsłonach i różnym czasie. Zdjęcia zostały opatrzone krótkimi komentarzami historycznymi i  pogrupowane tematycznie.

Na każdym z czterech stelaży wystawienniczych pokazano krótką historię kolejno: ratusza, zabudowy śródrynkowej, domków budniczych i rynkowych pierzei. Dziewiętnaście fotografii jest własnością MKZ, jedyna kolorowa to współczesne zdjęcie rynku wykonane przez Marka Kaczmarczyka, który od wielu lat fotografuje Poznań z lotu ptaka.

Wystawę poprzedziła opublikowana w maju 2018 roku na portalu cyryl.poznan.pl kolekcja 2500 zdjęć z archiwum miejskiego konserwatora zabytków. Kolekcję uzupełnia kilkadziesiąt zdjęć lotniczych Marka Kaczmarczyka.

Ekspozycję będzie można oglądać do 27 lipca do południa.

oprac. red.