Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Święto książek i czytelników

XVII Poznańskie Targi Książki - PEGAZIK odbędą się w dniach 23-25 marca. W programie nowości książkowe, komiksy, warsztaty, wystawy, pokazy, spotkania z autorami. Do impreza dla dzieci i rodziców, dla całych rodzin.

Ubiegłoroczna edycja, fot. materiały organizatorów
Ubiegłoroczna edycja, fot. materiały organizatorów

Wydarzenie odbędzie się w pawilonie nr 1 Międzynarodowych Targów Poznańskich, w piątek i sobotę w godz. 10-18, w niedzielę godz. 10-16. W pawilonie, poza przestrzenią pod stoiska, na jego płycie głównej powstaną strefy warsztatowe, przestrzeń na wystawy, scena. Na antresoli powstanie sala konferencyjna oraz sala spotkań ze stolikami.

Tradycyjnie w przeddzień Targów (22 marca o godz. 18 odbędzie się w Pałacu Działyńskich (Stary Rynek, Poznań) targowy Czwartek Literacki. Jego tematem będzie twórczość Wandy Chotomskiej, której poświęcony będzie również obszerny blok wydarzeń w czasie Targów.

Jak co roku przyznana zostanie nagroda Pegazika w dwóch kategoriach: twórca książki dla dzieci oraz przyjaciel książki dla dzieci. Jej wręczenie odbędzie się w czasie uroczystości otwarcia Targów. W pierwszy dzień Targów, odbędzie się także spotkanie - warsztat laureatką Pegazika w kategorii Przyjaciel Książki dla Dzieci (w sali spotkań). W 2018 roku Nagrodę otrzymają Henryk Chmielewski
i Małgorzata Swędrowska.

Podczas targów poznamy też laureatów konkursu literackiego dla uczniów "Książka, w której chcielibyśmy zamieszkać" PTWK. Konkurs, którego organizatorem jest Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, ogłoszony został jeszcze w 2017 roku. Nadesłano ponad 800 utworów. Obrady jury zakończą się tuż przed Targami.

Niezwykle atrakcyjnie zapowiadają się spotkania z autorami książek i ilustratorami. Wśród nich m.in. Łukasz Wierzbicki, Bohdan Butenko, Wojciech Widłak. Z pewnością warto wybrać się na spotkanie z Krystyną Michałowską, tegoroczną Mistrzynią Ilustracji Targów PEGAZIK. To znakomita ilustratorka, graficzka i malarka. Przedstawicielka Polskiej Szkoły Ilustracji, uczennica m.in. Jana Marcina Szancera i Henryka Tomaszewskiego. Zilustrowała około stu książek, m.in. Baśnie H.Ch. Andersena, Księgę smoków Edith Nesbit, Księżniczkę smoków Mieczysława Künstlera, Przygody Piotrusia Pana J.M. Barriego. Znana jest też z okładek do serii o Ani z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery. Jest autorką wyróżnika graficznego książek z serii "Poczytaj mi, mamo". Nadal tworzy wspaniałe ilustracje i wydaje książki. Spotkanie w piątek, o godz. 15 poprowadzi Ewa Obrębowska-Piasecka (sala spotkań, antresola, pawilon 1).

W sobotę, 24 marca, przez cały dzień trwać będzie Festiwal Wandy Chotomskiej. Mistrzyni słowa, na której wierszach wychowały się pokolenia Polaków odeszła od nas w sierpniu 2017 roku. Poznaniacy pamiętają o poetce, która darzyła ich miasto sympatią. Napisała o nim wspaniałą bajkę Koziołki Pana Zegarmistrza i właśnie ta bajka stała się inspiracją dla organizatorów XVII Poznańskich Targów Książki PEGAZIK, którzy poświęcają pamięci Wandy Chotomskiej znaczną część programu tej imprezy. Już w jej przeddzień (22 marca 2018, godz. 18), w siedzibie Biblioteki Kórnickiej - pałacu Działyńskich przy Starym Rynku, odbędzie się Czwartek Literacki, w czasie którego Wandę Chotomską wspominać będą: profesor Joanna Papuzińska - pisarka, poetka, popularyzatorka i badaczka literatury dla dzieci, Ewa Gruda - szefowa Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie oraz Ewa Chotomska - córka poetki, również autorka poczytnych książek dla dzieci, autorka wielu programów edukacyjnych i rozrywkowych dla dzieci. Spotkanie poprowadzi Grażyna Wrońska - dziennikarka Radia Poznań, a wiersze Wandy Chotomskiej zinterpretuje aktor Tadeusz Lisiecki. W drugi dzień Targów, 24 marca, na Scenie Głównej w pawilonie nr 1 MTP oraz w jego Salce Konferencyjnej odbędzie się seria wydarzeń dedykowanych twórczości i osobie Wandy Chotomskiej. Całość programu poprowadzi znakomity aktor Roland Nowak (w roli Pana Zegarmistrza), związany m.in. z Teatrem im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Wystąpią m.in. poznańskie Łejery oraz aktorzy Teatru Wariate.

Zapraszamy do udziału w targowych wydarzeniach. To będzie wspaniała, trzydniowa przygoda.

oprac. red.

Załączniki

Zobacz także: