Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Sztuka sepulkralna

Przewodnicy PTTK Poznań w ramach "Jeżyckich Historii", zapraszają na spacer po zabytkowym Cmentarzu Jeżyckim. Tym razem tematem przewodnim będzie sztuka sepulklarna.

Fot. Sidrom CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0, Wikimedia Commons
Fot. Sidrom CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0, Wikimedia Commons

Cmentarze niezależnie od sfery sacrum mają określone walory zabytkowe: historyczne, artystyczne, krajobrazowo-przestrzenne i przyrodnicze. Współistnienie natury i sztuki nierozerwalnie i na kilku płaszczyznach łączy się z poznańskim Cmentarzem Jeżyckim od początków jego istnienia. Po pierwsze nekropolia powstała z wykorzystaniem doświadczeń sztuki ogrodowej, po drugie motywy dekoracji nagrobków odwołują się niejednokrotnie do świata natury. Jednakże o jego wyjątkowości zaświadcza nie tylko przyroda, ale i same zabytki sztuki sepulkralnej, tworzonej na przestrzeni dziesięcioleci przez wybitnych polskich architektów, rzeźbiarzy, kamieniarzy czy medalierów (m.in. Adama Ballenstedta, Krystyny Dąbrowskiej, Edwarda Ryszarda Haupta, Wawrzyńca Kaima, Feliksa Masiaka, Lucjana Michałowskiego, Czesława Woźniaka, Igora Mitoraja). Cmentarz niewątpliwie stanowi niepowtarzalną galerię rzeźby na wolnym powietrzu, dającą wyraz zmieniającym się gustom oraz będącej materialnymi wyznacznikami zbiorowej pamięci pokoleń.

Spotykanie w sobotę, 7 października, o godz. 11, przed wejściem na cmentarz od ulicy Nowina. Udział w spacerze jest jak zwykle bezpłatny.

oprac. mat.

Zobacz także: