grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Tablica dla Winiarczyków

W miejscu, gdzie niemal sto lat temu postawiono pomnik, dziś stanęła tablica. Mieszkańcy Winiar pamiętają o swoich przodkach, którzy oddali życie za niepodległość kraju.

Uroczystości poprowadził przewodniczący Rady Osiedla Winiary Jan Chudobiecki - grafika artykułu
Uroczystości poprowadził przewodniczący Rady Osiedla Winiary Jan Chudobiecki

W 1923 roku we wsi Winiary wzniesiono pomnik upamiętniający dziewięćdziesięciu mieszkańców poległych w latach 1914-1921 podczas I wojny światowe, powstania wielkopolskiego i wojny polsko-bolszewickiej. Pomnik zburzono w 1939 roku po wkroczeniu do Poznania wojsk niemieckich. Wokół pomnika zasadzono wówczas cztery młode lipy. Trzy z nich przetrwały do dzisiejszych czasów i przypominają nam o miejscu, w którym stał pomnik.

Rada Osiedla Winiary chcąc przypomnieć i uczcić pamięć Winiarczyków poległych w walce o niepodległość kraju zdecydowała o postawieniu w tym miejscu. Na tablicy umieszczono również zdjęcie z odsłonięcia pomnika w 1923 roku. Jest także sylwetka Wincentego Pokrywki, powstańca wielkopolskiego, Inicjatorem wzniesienia obelisku.

Na uroczystości obecni byli m.in.: radni osiedlowi z Winiar, w tym przewodniczący Rady Osiedla Jan Chudobiecki, przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz, sekretarz Miasta Stanisław Tamm, dzieci i młodzież szkolna, mieszkańcy, przedstawiciele Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, a także potomek Wincentego Pokrywki. Uczestnicy podkreślali, że w roku 100-lecia odzyskania niepodległości i wybuchu powstania wielkopolskiego ważne są też takie akcenty w lokalnych społecznościach. Rada Osiedla Winiary chciałaby też w przyszłości odbudować obelisk, być może uda się na setną rocznicę odsłonięcia poprzedniego.

oprac. mat.