grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

W czerwcu pojedziemy Poznańską Koleją Metropolitalną

Start Poznańskiej Kolei Metropolitalnej zaplanowano na 10 czerwca. Miasto Poznań wraz z samorządami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkim podpisały porozumienie w tej sprawie.

fot. Urząd Miasta Poznania - grafika artykułu
fot. Urząd Miasta Poznania

Projekt Poznańskiej Kolei Metropolitalnej projekt jest już na ostatniej prostej. Uruchomienie kolei metropolitalnej planowanej jest na czerwiec, kiedy ruszą pierwsze cztery linie PKM. Pociągi, w godzinach szczytu, kursować będą co 30 minut, docelowo system obejmie swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania.

Właśnie podpisano umowy o dofinansowanie pierwszych czterech linii kolei. Ich zawarcie to konsekwencja podpisanych w grudniu porozumień pomiędzy Województwem Wielkopolskim, miastem Poznań, Powiatem Poznańskim, Powiatem Średzkim, Powiatem Wągrowieckim  oraz gminami: Gmina Miejska Wągrowiec, Gmina Wągrowiec, Gmina Skoki, Gmina Czerwonak, Miasto i Gmina Buk, Gmina Granowo, Gmina Nowe Miasto nad Wartą, Gmina Środa Wielkopolska, Gmina Grodzisk Wielkopolski. Są to samorządy położone wzdłuż 4 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego.

- Jest to nasze pierwsze wspólne przedsięwzięcie, które udało się zrealizować. Nie wszystko samorządy zdążyły podjąć stosowne uchwały budżetowe stąd druga tura podpisania umów odbędzie się 7 maja - powiedział Wojciech Jankowiak, zastępca Marszałka Województwa Wielkopolskiego, który odpowiada za połączenia kolejowe w województwie.

Według planu PKM ruszy 10 czerwca tego roku, bo wtedy wprowadzony będzie nowy rozkład jazdy w Polsce. Pierwsze linie PKM wozić będą pasażerów na trasie z Poznania do Wągrowca, Nowego Tomyśla, Grodziska Wielkopolskiego i Jarocina. Na terenie samego miasta Poznania pociągi PKM będą zatrzymywać się w sumie na 13 stacjach i przystankach.  Ma to usprawnić więc transport w obrębie województwa, aglomeracji poznańskiej jak i samego miasta.

Od września 2017 r. posiadacze ważnego biletu okresowego, sieciowego ZTM Poznań ze strefą A mogą podróżować po Poznaniu nie tylko autobusami i tramwajami na liniach organizowanych przez ZTM, ale również pojazdami Polregio i Kolei Wielkopolskich pomiędzy stacjami posiadającymi w nazwie "Poznań" oraz ze stacji Kiekrz. Również od września obowiązuje rozszerzona wersja zintegrowanych biletów Bus-Tramwaj-Kolej. To ci dwaj przewoźnicy będą obsługiwać linie PKM, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego jest bowiem właścicielem Kolei Wielkopolskich oraz udziałowcem Przewozów Regionalnych, do których należy marka Polregio.

W następnych latach  dojdą jeszcze kolejne linie PKM z Wronek, Rogoźna, Kościana, Gniezna i Wrześni. Trzeba jednak pamiętać, że obecnie trwają na nich prace remontowe i modernizacyjne dlatego zakończenie wdrażania projektu kolei metropolitalnych jest uzależnione od terminu końca prac modernizacyjnych. Plan jest taki, że włączanie do systemu kolejnych połączeń na zmodernizowanych liniach kolejowych w ma się odbywać następującej kolejności: do Rogoźna (przełom 2019 i 2020 roku), Wrześni (2020 rok), Kościana (2020 r.), Szamotuł (2021 r.) i Gniezna (2021 r.).

Poznańska Kolej Metropolitalna ma już swój logotyp i identyfikację wizualną, której autorką jest Anna Radzikowska. Rozwiązania graficzne będą umieszczane na infrastrukturze stanowiącej Poznańską Kolej Metropolitalną (tabor, węzły przesiadkowe) oraz na materiałach biurowych i promocyjnych.

Jan Gładysiak