grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Wilda odmieniona

Literacka trasa biegowa, wystawa starych fotografii, przywrócenie neonu nad dawnym kinem "Wilda". Dzięki tym działaniom Wilda naprawdę zmienia swoje oblicze.

Źródło: Neony Poznania (facebook) - grafika artykułu
Źródło: Neony Poznania (facebook)

Projekt Nowa Wspólna Wilda, którego głównym inicjatorem i koordynatorem jest Fundacja SPOT, to cykl wspólnych działań mieszkańców, stowarzyszeń i instytucji w przestrzeni publicznej. Ich celem pobudzenie społecznej kreatywności, integracja społeczności lokalnej, zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Partnerami projektu są: Rada Osiedla Wilda, dr Magdalena Mrugalska-Banaszak, Atelier Starzak Strebicki; Parafia Rzymskokatolicka Pw. Zmartwychwstania Pańskiego, V Liceum Ogólnokształcące, Sklep z cytatami, Kobiety biegają, Biegi.wlkp, Wilda w czach PRL, SARP Poznań

Jednym ze zrealizowanych już projektów jest literacka trasa biegowa w parku im. Jana Pawła II. Na asfaltowym odcinku o długości 1 km wymalowano tytuły powieści, które zawierają liczby, a one z kolei odmierzają przebyte metry. I tak kolejno mijamy "Rzeźnię numer 5", "12 kręgów", "Paragraf 22", "100 pociech", "Dywizjon 303", "451 stopni Fahrenheita", "Księga 1001 nocy". Za projekt i wykonanie odpowiada Daria Mielcarzewicz, absolwentka teatrologii i podyplomowej grafiki komputerowej; studentka fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Trasa "zadebiutowała" w październiku podczas Wildeckiego Biegu Śniadaniowego.

Inną inicjatywą jest wystawa fotografii Wildy z czasów PRL. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów prywatnych. Zebrane materiały, w formie rozproszonej wystawy, zaprezentowano w przestrzeniach publicznych Wildy, m.in.: w Fundacji SPOT, pływalni przy ul. Chwiałkowskiego, Kościele Zmartwychwstańców. W ramach tego cyklu zaplanowano również wykłady i dyskusje dotyczące historii dzielnicy.

Osobnym projektem finansowanym w ramach miejskiego programu Centrum Warte Poznania jest neoWILDA. Chodzi o rekonstrukcję części historycznego neonu "Kino Wilda Kino", który kiedyś znajdował się nad wejściem do kina przy ul. Wierzbięcie. Dziś nie ma już tam kina, ale przywrócony zostanie przynajmniej napis "WILDA" w formie nawiązującej do dawnego neonu. Uruchomienie przewidziano na 7 listopada. W zamyśle inicjatorów rekonstrukcja nie jest celem samym w sobie, ale pretekstem do kolejnych działań aktywizujących mieszkańców dzielnicy.

Mateusz Malinowski