grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Wszyscy jesteśmy sąsiadami

Uczestnicy promocji drugiego tomu książki "Trzeba by jeszcze powiedzieć" 13 lutego w Bramie Poznania mogli usłyszeć o tym, jak dawniej wyglądała Śródka - dawniej tętniące życiem "miasto w mieście", osobiście poznać mieszkańców którzy w tej książce występują i obejrzeć towarzyszącą wydarzeniu mini-wystawę w Śluzie Katedralnej.

Fot. Łukasz Gdak - grafika artykułu
Fot. Łukasz Gdak

"Trzeba by jeszcze powiedzieć, część 2" to kolejna bogato ilustrowana część wspomnień i zdjęć z rodzinnych albumów mieszkańców jednej z najbardziej urokliwych dzielnic Poznania - Śródki. Prócz części "prywatnej", wspomnieniowej, zawiera w sobie również artykuły naukowe, m.in. historię Mostu Cybińskiego czy procesu rewitalizacji dzielnicy. Publikacja wydana wspólnie przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT i Wydawnictwo Miejskie Posnania należy do projektu pod nazwą Archiwum Społeczne Śródki prowadzonego przez aktywną w tym miejscu Bramę Poznania i jest kontynuacją pierwszej części, która ukazała się pod tym samym tytułem w 2016 roku.

Robert Mirzyński, dyrektor Bramy Poznania, tak pisał we wstępie do drugiego tomu publikacji: " - To już nie ta Śródka - usłyszałem te słowa latem, przechodząc ulicą Ostrówek. Krajobraz Śródki rzeczywiście zmienił się diametralnie przez ostatnie 10 lat. Najpierw "powrócił" most, przywracając miastu tę najstarszą dzielnicę Poznania. Potem otwarto Bramę Poznania, otwierając tym samym Śródkę na turystów z kraju i zagranicy. Dzięki opowieści o tym, jak wspólnie potrafimy osiągać sukces mimo warunków, które nie zawsze nam sprzyjają, Brama przywróciła poznaniakom dumę ze swojego miasta."

- To już nie ta Śródka - powtarzali zgodnie uczestnicy spotkania i jednocześnie bohaterowie książki: Barbara Knitter, Elżbieta Żymałkowska-Lik i Zbyszko Wesołowski opowiadający o dawnej dzielnicy, którzy dzięki "Trzeba by jeszcze powiedzieć" podzielili się z Czytelnikami wspomnieniami z okresu dzieciństwa i młodości, archiwalnymi fotografiami z prywatnych zbiorów i anegdotami towarzyszącymi życiu w tej niezwykłej enklawie.

Warto wybrać się na Śródkę i jednocześnie sięgnąć po tę lekturę, nawet jeśli sami mieszkamy w innym miejscu Poznania. W końcu i tak "wszyscy jesteśmy sąsiadami".

Anna Solak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019